Nabór wniosków ruszy w czerwcu, więc wszystkie zainteresowane podmioty mają niespełna miesiąc na przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Konkurs jest organizowany w ramach programu „System zielonych inwestycji”. To już kolejna jego edycja.
Wysokość środków, jaka zostanie zarezerwowana na realizację tego programu, nie jest jeszcze dokładnie znana. Ostateczna kwota uzależniona jest bowiem od uzyskanych przez Polskę wpływów ze sprzedaży jednostek przyznanej emisji m.in. dwutlenku węgla (Assigned Amount Units – AAU) w ramach handlu jednostkami prowadzonego na podstawie art. 17 protokołu z Kioto. Planuje się, że kwota uzyskana ze sprzedaży tych jednostek, która zostanie przeznaczona na udzielanie dotacji, wyniesie ok. 400 mln zł. Dodatkowe 600 mln zł zarezerwowane zostanie na potrzeby udzielania pożyczek inwestycyjnych.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje, że udzielane w trakcie realizacji programu dotacje będą wynosić do 30 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, NFOŚiGW planuje również udzielanie pożyczek, których wysokość będzie mogła sięgać nawet 45 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Obie formy wsparcia będą finansowane właśnie z pozyskanych ze sprzedaży jednostek AAU środków oraz z innych przychodów funduszu.
Dofinansowanie będzie przyznawane głównie na budowę, rozbudowę lub przebudowę obiektów wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła z wykorzystaniem biogazu powstałego w procesach odprowadzania lub oczyszczania ścieków pochodzących z rolnictwa albo rozkładu szczątek roślinnych i zwierzęcych. Z dofinansowania wyłączono jednak instalacje służące do odmetanowiania składowisk odpadów.
Warto podkreślić, że w konkursie startować może wiele podmiotów. Jak bowiem wynika z opublikowanego na stronach internetowych funduszu ([link=http://www.nfosigw.gov.pl]www.nfosigw.gov.pl[/link]) projektu programu priorytetowego „System zielonych inwestycji – biogazownie rolnicze”, beneficjentami mogą być wszelkie podmioty podejmujące realizację przedsięwzięć z zakresu budowy (rozbudowy, przebudowy) obiektów służących wytwarzaniu biogazu rolniczego.