Regulacja ta została wydana na podstawie art. 36 ust. 8 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=269029] ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.)[/link].
Przepis ten upoważnia ministra właściwego do spraw pracy do określenia klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy, a także zakresu jej stosowania przy uwzględnieniu zawodów i specjalności występujących na rynku pracy oraz potrzeb pośrednictwa i poradnictwa zawodowego.
Rozporządzenie to uchyliło rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z 8 grudnia 2004 r. Rejestr jest bowiem cyklicznie uaktualniany. Wynika to zarówno ze zmian międzynarodowych standardów, które są stosowane także w Polsce, oraz z faktu, że pojawiły się nowe zawody i specjalności.
Niezbędne było też wyłączenie tych zawodów i specjalności, które już nie funkcjonują na rynku pracy, oraz ujęcie aktualnych zawodów regulowanych prawnie. Zmiany są również wynikiem zapewnienia ujednolicenia nazewnictwa oraz grupowania zawodów i specjalności – dla ułatwienia międzynarodowego pośrednictwa pracy.
[b]Nowa regulacja ma zastosowanie w zakresie pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego, szkolenia zawodowego, gromadzenia danych do określania polityki zatrudnienia i kształcenia ustawicznego, a także do prowadzenia badań, analiz, prognoz i innych opracowań dotyczących rynku pracy. [/b]