Rada Ministrów przyjęła założenia zmian w ustawach o świadczeniach rodzinnych i o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.
Zrewidowane zostaną zasady obliczania dochodu rodziny. Nie będą wliczane do niego stypendia za wyniki w nauce i sporcie. Dochody w poprzednim roku kalendarzowym będą dzielone przez liczbę miesięcy, w których ten dochód był osiągany, a nie przez liczbę miesięcy w roku, jak dzieje się to obecnie.
Zasady korzystania ze świadczeń pielęgnacyjnych zostaną zaostrzone. Opiekunami niepełnosprawnego członka rodziny nie będą mogły zostać osoby, które same nie są zdolne do samodzielnej egzystencji. Ponadto nie dostaną świadczenia opiekunowie, którzy mają prawo do renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka i wybierają ją z racji zbiegu z własną emeryturą lub rentą (teraz mogą je dostać w przeciwieństwie do innych emerytów i rencistów).
Nie będzie się ono należało, gdyby osoby w rodzinie miały pobierać więcej niż jedno świadczenie (np. matka otrzymuje je na dziecko, a jej mąż na swoją siostrę). Świadczenia nie będzie też mogła otrzymać więcej niż jedna osoba na opiekę nad jednym niepełnosprawnym (np. dwoje dzieci nad matką).
Gminy będą mogły przeprowadzać wywiady nie tylko przed przyznaniem świadczenia pielęgnacyjnego, ale także gdy jest już pobierane – aby zweryfikować, czy opiekun rzeczywiście zajmuje się niepełnosprawnym.