Art. 27 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2423DF4552A0C4ED509B53E3F8751969?id=325303]ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (DzU nr 157, poz. 1240)[/link] zobowiązuje wójta wyłącznie do podania do publicznej wiadomości i w określonym terminie:
- wykazu osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym w zakresie podatków lub opłat udzielono ulg, odroczeń, umorzeń lub rozłożono spłatę na raty w kwocie przewyższającej łącznie 500 zł, wraz ze wskazaniem wysokości umorzonych kwot i przyczyn umorzenia;
- wykazu osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym udzielono pomocy publicznej.
Podanie do publicznej wiadomości tych danych nie stanowi naruszenia tajemnicy skarbowej.
[b]Przepisy ordynacji podatkowej wskazują, komu gminny organ podatkowy może udzielić określonych informacji objętych tajemnicą skarbową.[/b]
W art. 298 zawarty jest zamknięty katalog organów i osób, a wśród nich najczęściej o takie informacje zwracają się inne organy podatkowe, organy kontroli skarbowej, sąd, prokurator, a także upoważnieni pisemnie przez prokuratora funkcjonariusze policji lub Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – w związku z toczącym się postępowaniem. W tym ostatnim przypadku należy zwrócić uwagę na konieczność posiadania przez policję pisemnego upoważnienia prokuratora.