Rada gminy Milejczyce podjęła uchwałę w sprawie określenia zasad usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Jednocześnie w § 6 przyjęła, że uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Postanowienie to zakwestionował wojewoda podlaski. Stwierdził, że zapis ten stanowi rażące naruszenie prawa, a w konsekwencji powoduje konieczność uchylenia całej uchwały. Organ nadzoru zwrócił uwagę, że uchwała rady gminy w sprawie wyznaczenia miejsc, w których sprzedaż i podawanie alkoholu są dozwolone, zawiera przepisy o charakterze generalnym. Jest więc aktem prawa miejscowego, którego wejście w życie uzależnione jest od prawidłowego ogłoszenia. Powinno to nastąpić poprzez publikację w wojewódzkim dzienniku urzędowym.
Wojewoda podlaski zwrócił przy tym uwagę, że będący podstawą wydania tej uchwały art. 12 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F4A7AE4C41DE605FACF4DA1706363457?id=185407]ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi[/link] zawiera pięć podstawowych, szczegółowych upoważnień ustawowych do wydawania przez radę gminy wykonawczych uchwał mających walor aktów prawa miejscowego.
Analizowane upoważnienia ustawowe znajdują także podstawę w art. 40 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F825BFAEAB7F9E2443520EE062299DC6?id=163433]ustawy o samorządzie gminnym[/link]. Zgodnie z nim na podstawie upoważnień ustawowych gminie przysługuje prawo stanowienia aktów prawa miejscowego obowiązujących na obszarze gminy.
[i] podstawa prawna: