Od 1 marca 2011 r. strażnicy straży gminnych (miejskich) zyskują nowe uprawnienia w kontrolowaniu publicznego transportu zbiorowego.
[b]Już od przyszłego miesiąca będą mogli między innymi nakładać kary pieniężne [/b]w drodze decyzji administracyjnej wydawanej w trybie [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2007/DU2007Nr125poz%20874.asp]ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym[/link], a także kontrolować dokumenty wymienione w art. 87 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2007/DU2007Nr125poz%20874.asp]ustawy o transporcie drogowym[/link].
Powstała zatem konieczność poszerzenia programu szkolenia podstawowego strażników o zagadnienia związane z procedurą postępowania administracyjnego w tym zakresie.
Opublikowany na stronach BIP MSWiA projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szkolenia podstawowego strażników gminnych (miejskich) przewiduje, że każdy strażnik będzie musiał odbyć 20-godzinny kurs, w czasie którego zapozna się z dokumentami wymaganymi przy wykonywaniu publicznego transportu zbiorowego. Dowie się, jak wygląda karta kierowcy czy karta opłaty drogowej. Nauczy się także prawidłowo odczytywać zapisy urządzenia rejestrującego samoczynnie prędkość, czas jazdy i postoju, obowiązkowe przerwy i czas odpoczynku.
Przeszkolony strażnik gminny będzie także umiał prawidłowo wydać decyzję administracyjną nakładającą na przewoźnika karę finansową za nieprzestrzeganie przepisów ustawy o transporcie drogowym.