Konkurs adresowany jest głównie do gmin, ale udział w nim mogą wziąć również pozostałe jednostki samorządu terytorialnego.
O dofinansowanie mogą się ubiegać projekty realizujące jeden z czterech celów. Pierwszym jest tworzenie niespokrewnionych z dzieckiem rodzin zastępczych (zawodowych i niezawodowych) oraz całodobowych placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego. Dotację wolno przeznaczyć m.in. na szkolenie rodziców zastępczych oraz sfinansowanie wynagrodzeń do poziomu 80 proc.
Cel drugi to wspieranie istniejących niespokrewnionych rodzin zastępczych oraz całodobowych placówek opiekuńczych typu rodzinnego. Tutaj otrzymaną dotację będzie można spożytkować na sfinansowanie wyposażenia mieszkań w niezbędny sprzęt, szkolenia podnoszące kwalifikacje, zajęcia pozalekcyjne dla podopiecznych oraz na prowadzenie grup wsparcia dla rodziców zastępczych.
Dofinansowanie mogą uzyskać również projekty wspierające usamodzielnianie się wychowanków rodzin zastępczych (cel trzeci). Tutaj dotacje można przeznaczyć na dofinansowanie szkoleń podnoszących ich kwalifikacje zawodowe, jak również na poprawę ich warunków życiowych, np. zakup wyposażenia mieszkań.
Celem czwartym jest tworzenie przez gminy środowiskowych form pomocy dziecku i rodzinie.