Ustawa o pracownikach samorządowych
stanowi w art. 36 ust. 5, że pracownikowi samorządowemu z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań może zostać przyznany dodatek specjalny.
W praktyce pojawiają się wątpliwości, czy ten składnik wynagrodzenia przysługuje wszystkim, niezależnie od podstawy nawiązania stosunku pracy, czy tylko tym, którzy zostali zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, oraz w jakiej wysokości.
Stanowisko w tej sprawie zajęła ostatnio Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach. W piśmie skierowanym do sekretarza gminy Buczkowice (nr WA-0250/10/ 11) jej prezes stwierdził, że dodatek specjalny pracodawca samorządowy może przyznać pracownikom niezależnie od podstawy zatrudnienia. Może być on więc wypłacany nie tylko tym, z którymi podpisano umowy o pracę, ale także tym, z którymi stosunek pracy nawiązano na podstawie wyboru czy powołania (wójt, zastępca wójta, skarbnik).
Prezes katowickiej RIO wyjaśnił ponadto, że dodatek z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań jest fakultatywnym składnikiem wynagrodzenia. Oznacza to, że pracodawca może go danej osobie przyznać, ale nie musi.