Rozwiązanie takie zaproponowało Polskie Stronnictwo Ludowe, wnosząc do Sejmu projekt nowelizacji kodeksu wyborczego. Zadaniem komisarza wyborczego ma być stwierdzenie, że wygasł mandat nie tylko radnego gminy, powiatu czy województwa samorządowego, ale także wójta, burmistrza i prezydenta miasta. Kompetencja ta ma komisarzowi przysługiwać w tych sytuacjach, w których fakt wygaśnięcia mandatu nie budzi wątpliwości.
Kiedy stwierdzi to rada
W obecnym stanie prawnym stwierdzenie, że mandat radnego wygasł, należy do rady gminy (powiatu, sejmiku województwa). Właściwa rada stwierdza również wygaśnięcie mandatu wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Tylko w sytuacjach wyjątkowych, gdy uprawniony organ nie podejmie uchwały w stosownym terminie, kompetencja ta przechodzi na wojewodę.
Rozwiązanie to zostało przeniesione do kodeksu wyborczego z ustaw regulujących zasady przeprowadzania wyborów samorządowych: ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz ustawy o bezpośrednim wyborze wójta.
Zaproponowana przez PSL nowelizacja wprowadza dodatkowy organ uprawniony do stwierdzania, że mandat radnego (wójta) wygasł. Jest nim komisarz wyborczy.
Projekt nowelizacji zakłada, że tak jak dotychczas rada gminy będzie właściwa do stwierdzenia, że mandat radnego wygasł, ale tylko w niektórych wypadkach. Będą to: odmowa złożenia ślubowania, naruszenie ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z wykonywaniem określonych w odrębnych przepisach funkcji lub działalności oraz niezłożenie w terminach określonych w odrębnych przepisach oświadczenia o stanie majątkowym.