Zarząd dzielnicy m.st. Warszawy jest jej organem wykonawczym. Członkowie zarządu swoją funkcję obejmują na podstawie wyboru, podobnie jak członkowie zarządu powiatu, czy województwa samorządowego. Jak się jednak okazuje, taki sam tryb wyboru nie oznacza takiego samego traktowania. Z członkami zarządu powiatu, czy województwa nawiązany jest bowiem stosunek pracy na podstawie wyboru. Tymczasem z burmistrzem dzielnicy m.st. Warszawy jest zawierana umowa o pracę, tak jak z pozostałymi urzędnikami. Czy takie różne traktowanie burmistrzów warszawskich dzielnic nie narusza prawa - pytali w skierowanej do ministra administracji i cyfryzacji interpelacji posłowie: Artur Dębski i Tomasz Makowski.
Przepisy prawa regulujące problematykę statusu prawnego pracowników samorządowych, czyli ustawa z 21 listopada 2008 r. kształtuje zamknięty katalog pracowników zatrudnianych w strukturach administracji samorządowej na podstawie wyboru. Zgodnie z treścią art. 4, na szczeblu gminnym wybór jest podstawą zatrudnienia wójta (burmistrza oraz prezydenta miasta).
- W konsekwencji przepisy ustawy o pracownikach samorządowych nie upoważniają do rozszerzenia katalogu pracowników samorządowych zatrudnianych na podstawie wyboru -wyjaśnia Włodzimierz Karpiński, sekretarz stanu w ministerstwie administracji i cyfryzacji. - Nawiązanie stosunku pracy na podstawie wyboru z pracownikiem samorządowym niewymienionym w art. 4 tej ustawy spotkałoby się z zarzutem naruszenia prawa. Takie stanowisko potwierdza orzecznictwo, chociażby wyrok Sądu Najwyższego z 28 kwietnia 1997 r., sygn. akt I PKN 113/97 - dodaje wiceminister.
Zdaniem Włodzimierza Karpińskiego nie bez znaczenia jest również fakt, że analogiczne do obecnie obowiązującego rozwiązanie funkcjonowało pod rządami starej ustawy o pracownikach samorządowych (z 22 marca 1990 r., DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1593 ze zm.). Nie są to zatem rozwiązania nowe.
- Wątpliwości dotyczące sposobu zatrudniania w urzędach dzielnic m.st. Warszawy członków zarządu dzielnicy wraz z propozycją zmian w tym przedmiocie (zamiana umownego stosunku pracy na stosunek pracy z wyboru) zostały zgłoszone również na posiedzeniu grupy roboczej ds. administracji samorządowej Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych - wyjaśnia Włodzimierz Karpiński. - W przypadku podjęcia przez MAiC działań mających na celu nowelizację ustawy o pracownikach samorządowych sugestia ta niewątpliwie zostanie wzięta pod uwagę - dodaje.