Rada Miejska w Annopolu na podstawie art. 7b ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej uchwaliła zasady udzielania stypendiów za wybitne osiągnięcia w kulturze. Ustaliła, że przyznawane będą tylko i wyłącznie uczniom. Zdaniem wojewody lubelskiego takie zawężenie kręgu uprawnionych narusza art. 7b ustawy.
Przepis ten wskazuje jednoznacznie, iż stypendia przyznaje się osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami, a nie tylko uczniom, tak jak to postanowiła rada. Upoważnia jednak radę gminy tylko do określenia szczegółowych warunków, trybu przyznawania stypendiów oraz ich wysokości. Nie daje natomiast radzie kompetencji do określania kręgu podmiotów uprawnionych do otrzymania stypendium, ponieważ został on określony już przez samego ustawodawcę. Tworzą go osoby zajmujące się twórczością artystyczną, opieką nad zabytkami lub upowszechnianiem kultury i opieki nad zabytkami. Rada miejska przekroczyła zatem granice delegacji ustawowej.
Uchwała ma również inne wady prawne. W regulaminie zawarto zapis, zgodnie z którym ostateczną decyzję o przyznaniu stypendiów podejmuje burmistrz w formie zarządzenia. W ocenie wojewody zarówno przyznanie stypendium, jak i odmowa jego przyznania następować powinny w drodze decyzji administracyjnej.
Burmistrz nie może przyznawać stypendiów uznaniowo
Bezzasadnie w regulaminie zapisano także, że stypendium ma charakter uznaniowy. Wojewoda stwierdził, że skoro osoba ubiegająca się o przyznanie stypendium spełnia warunki określone w uchwale podjętej na podstawie art. 7b ustawy, to burmistrz zobligowany jest do przyznania takiego stypendium i jego decyzja nie może mieć charakteru uznaniowego.