Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi potwierdził, że samorządy korzystające z profesjonalnych usług prawniczych mogą skorzystać z odliczenia VAT. Nie dotyczy to jednak wszystkich faktur. Z interpretacji wynika, że gmina ma prawo do odliczenia podatku z faktury otrzymanej od kancelarii prawnej, pod warunkiem że wydatki te miały związek z czynnościami opodatkowanymi i nie zaistniały przesłanki wyłączające prawo do odliczenia (art. 88 ustawy o VAT).
Organ interpretacyjny przypomniał, że jednostki samorządu terytorialnego są podatnikami VAT jedynie w zakresie czynności, które mają charakter cywilnoprawny, tzn. są przez nie wykonywane na podstawie umów cywilnoprawnych. Są to wszystkie realizowane przez te jednostki (urzędy) czynności w sferze ich aktywności cywilnoprawnej, np. sprzedaż, zamiana (nieruchomości i ruchomości), wynajem dzierżawa itd., umów prawa cywilnego (nazwanych i nienazwanych). I tylko w tym zakresie ich czynności mają charakter działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.
Z wniosku wynikało, że poniesione przez gminę wydatki na doradztwo prawne były związane z czynnościami opodatkowanymi. Fiskus się z tym zgodził. Co prawda w jego ocenie w tym przypadku nie można mówić o związku bezpośrednim, uznał jednak, że wydatki te pośrednio mają związek z uzyskaniem przez gminę obrotu opodatkowanego VAT.
W konsekwencji fiskus się zgodził, że gdy nabycie usług doradczych, np. w zakresie podatków ma związek wyłącznie z wykonywaniem czynności opodatkowanych, to gmina ma prawo odliczyć VAT.
numer interpretacji: IPTPP1/443-257/12-4/MW