działa już ponad sześć lat. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej doszło do wniosku, że już najwyższy czas na zmiany. W tej chwili trwają prace nad założeniami do nowej regulacji (o pomocy społecznej i usługach socjalnych). Samorządowcy mieli szansę zapoznać się z nimi 13 września na posiedzeniu Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Nowa jakość
– Przedstawione nam zmiany są odważne i daleko idące – komentuje Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich. – Wynika z nich, że ministerstwo chce nie tylko zmienić organizację systemu pomocy społecznej na poziomie gmin, ale także wprowadzić nowe formy wsparcia (bony), zmienić zasady finansowania domów pomocy społecznej, a także wprowadzić nowe kryteria i zasady przyznawania świadczeń pomocy społecznej – mówi samorządowiec.
Przechodząc do konkretów, ministerstwo zamierza między innymi zmienić sposób finansowania pobytu osób, które trafiły do domów pomocy społecznej przed 2004 r. Obecnie gminy otrzymują na nie dotacje z budżetu centralnego. Są jednak niedoszacowane. Ministerstwo planuje tę różnicę wyrównać. Zmodyfikowany ma zostać również sposób odpłatności członków rodziny za pobyt w takim domu.
Jak wynika z przedstawionej samorządowcom przez Krystynę Wyrwicką, dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej MPiPS, informacji, możliwe są tu dwa rozwiązania. Pierwsze przewiduje, że gdy rodzina pensjonariusza uchyla się od zawarcia umowy o odpłatności, to zostanie ona ustalona administracyjnie. Tak samo będzie, jeżeli najbliżsi nie zgadzają się na ujawnienie swoich dochodów w celu ustalenia opłaty. Wariant drugi zakłada, że umowa taka będzie zastępczo zawierana przez sąd. Na jej podstawie gmina będzie opłaty egzekwować.