Trwają prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji. Zmiana ma polegać na dodaniu art. 4d mówiącego, że art. 4b ust. 1–2 i 5 oraz 4c stosuje się również do spółek, w których SP ma akcje, powstałych w trybie innym niż komercjalizacja, jeśli nie narusza to przyznanego akcjonariuszom prawa pierwszeństwa nabycia.
Udało się w Poznaniu
– Obecnie komunalizacja jest możliwa w wypadku spółek z udziałem Skarbu Państwa powstałych w drodze komercjalizacji, czyli przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w spółkę handlową zgodnie z art. 3 ustawy z 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji – mówi Magdalena Kobos z Biura Komunikacji Społecznej Ministerstwa Skarbu Państwa. – Może ona objąć zarówno jednoosobowe spółki SP, spółki z większościowym udziałem SP, jak i z udziałem mniejszościowym.
Ustawa o kip. nie dotyczyła spółek, które powstały w latach 90. i w których udziały mają zarówno samorządy, jak i SP. Powołano je najczęściej do realizacji zadań publicznych. Nie można było zatem ich skomercjalizować ani przekazać bezpłatnie udziałów SP samorządom. Miały one natomiast możliwość nabycia akcji lub udziałów SP.
Tylko nielicznym gminom, np. miastu Poznań, udało się przejąć bezpłatnie udziały w niektórych przedsiębiorstwach. W wypadku Poznania było to Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej. Generalnie konieczność nabycia udziałów SP w tych spółkach zahamowała komunalizację.
Do samorządów mogą trafić akcje i udziały Skarbu Państwa o wartości ok. 16,5 mln zł