Na ostatnim posiedzeniu Zarząd Związku Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie rządowego projektu założeń do projektu nowelizacji ustawy o pomocy społecznej.
Słuszne idee
- Przewidziana w założeniach idea rozdzielania dystrybucji świadczeń i usług socjalnych od pracy socjalnej jest słuszna, podobnie jak skoncentrowanie się na wspieraniu rodzin i osób w dążeniu do usamodzielnienia się oraz aktywizowaniu osób i rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym - mówi Ryszard Grobelny, prezes ZMP. - Konieczne jest też maksymalne uproszczenie procedur administracyjnych dotyczących przyznawania świadczeń socjalnych - dodaje.
Zarząd ZMP postuluje ponadto, aby ustawodawca, nowelizując ustawę, umożliwił samorządom ustalanie sposobów realizowania poszczególnych zadań własnych w zależności od specyficznych uwarunkowań, występujących na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego. - Przede wszystkim należy ograniczyć dzisiejszą nadregulację prawną, w tym zwłaszcza liczbę rozporządzeń wykonawczych - wyjaśnia prezes Grobelny.
Nowelizacja to za mało
Jednocześnie, w ocenie Związku Miast Polskich sama nowelizacja obowiązującej ustawy o pomocy społecznej to za mało, aby przedstawione w założeniach idee skutecznie wcielić w życie. Dlatego, jak czytamy w stanowisku Zarządu ZMP niezbędne jest przygotowanie nowej ustawy, która ureguluje z jednej strony zasady udzielania na ustalonym poziomie świadczeń socjalnych w zakresie niezbędnym do zapewnienia osobom i rodzinom możliwości utrzymania się na akceptowalnym poziomie. Z drugiej zaś zawierać będzie systemy motywacyjne, jak zaproponowano w projekcie założeń.
- Pozytywnym kierunkiem opisanych w Założeniach zmian jest uzależnienie uprawnień do uzyskania wsparcia lub ulgi w odpłatności za świadczenia nie tylko od bieżących dochodów, ale również zasobów posiadanych przez klienta i jego rodzinę - podkreśla Ryszard Grobelny.