Gminy powinny decydować o procedurze przyznawania świadczeń socjalnych

Ustawodawca, nowelizując ustawę o pomocy społecznej, powinien umożliwić samorządom ustalanie sposobów realizowania poszczególnych zadań własnych w zależności od specyficznych uwarunkowań, występujących na terenie danej gminy, czy powiatu.

Publikacja: 28.10.2013 12:22

Zasady przyznawania świadczeń pomocy społecznej są przeregulowane - uważa ZMP

Zasady przyznawania świadczeń pomocy społecznej są przeregulowane - uważa ZMP

Foto: www.sxc.hu

Na ostatnim posiedzeniu Zarząd Związku Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie rządowego projektu założeń do projektu nowelizacji ustawy o pomocy społecznej.

Słuszne idee

- Przewidziana w założeniach idea rozdzielania dystrybucji świadczeń i usług socjalnych od pracy socjalnej jest słuszna, podobnie jak skoncentrowanie się na wspieraniu rodzin i osób w dążeniu do usamodzielnienia się oraz aktywizowaniu osób i rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym - mówi Ryszard Grobelny, prezes ZMP. - Konieczne jest też maksymalne uproszczenie procedur administracyjnych dotyczących przyznawania świadczeń socjalnych - dodaje.

Zarząd ZMP postuluje ponadto, aby ustawodawca, nowelizując ustawę, umożliwił samorządom ustalanie sposobów realizowania poszczególnych zadań własnych w zależności od specyficznych uwarunkowań, występujących na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego. - Przede wszystkim należy ograniczyć dzisiejszą nadregulację prawną, w tym zwłaszcza liczbę rozporządzeń wykonawczych - wyjaśnia prezes Grobelny.

Nowelizacja to za mało

Jednocześnie, w ocenie Związku Miast Polskich sama nowelizacja obowiązującej ustawy o pomocy społecznej to za mało, aby przedstawione w założeniach idee skutecznie wcielić w życie. Dlatego, jak czytamy w stanowisku Zarządu ZMP niezbędne jest przygotowanie nowej ustawy, która ureguluje z jednej strony zasady udzielania na ustalonym poziomie świadczeń socjalnych w zakresie niezbędnym do zapewnienia osobom i rodzinom możliwości utrzymania się na akceptowalnym poziomie. Z drugiej zaś zawierać będzie systemy motywacyjne, jak zaproponowano w projekcie założeń.

- Pozytywnym kierunkiem opisanych w Założeniach zmian jest uzależnienie uprawnień do uzyskania wsparcia lub ulgi w odpłatności za świadczenia nie tylko od bieżących dochodów, ale również zasobów posiadanych przez klienta i jego rodzinę - podkreśla Ryszard Grobelny.

Związek zastrzega też, że ze względu na znaczny stopień ogólności dokumentu nie jest w stanie ocenić szczegółowych skutków proponowanych zapisów i dlatego oczekuje, że projekt  zmian w ustawie o pomocy społecznej, bądź projekt nowej ustawy, zostanie poddany szerokim konsultacjom, w tym przede wszystkim w środowiskach odpowiedzialnych za wdrożenie oraz - w znacznym stopniu - sfinansowanie nowych rozwiązań.

Koszty wątpliwe

- Ze względu na znaczny stopień ogólności przedstawionego dokumentu ZMP nie może się odnieść do wskazanych w projekcie założeń kosztów reformy - mówi Ryszard Grobelny. - Również dlatego, że nie znamy metodologii ich oszacowania. Wyrażając wątpliwości co do wiarygodności tych ustaleń wnosimy o przedstawienie sposobu ich ustalania - dodaje prezes ZMP.

Dodatkowo, z uwagi na szczególny status oraz zadania pracowników socjalnych, ZMP proponuje zwiększenie elastyczności przepisów ograniczających swobodę kształtowania ich wy-nagrodzeń przez właściwe organy gmin i powiatów.

Na ostatnim posiedzeniu Zarząd Związku Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie rządowego projektu założeń do projektu nowelizacji ustawy o pomocy społecznej.

Słuszne idee

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr