Przyjęty wczoraj przez rząd projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych reguluje zasady wprowadzania zmian przez radę gminy do budżetu, który został ustalony w jednostce samorządu terytorialnego przez regionalną izbę obrachunkową (RIO).
Zgodnie z obowiązującym art. 240a ust. 8 ustawy o finansach publicznych RIO ustala budżet jednostki samorządu terytorialnego, gdy ta nie opracowała programu postępowania naprawczego lub program ten nie uzyskał akceptacji RIO. Przepis ten przesądza, że ustalony przez Izbę budżet może nie zachowywać relacji finansowych z art. 242–244 tej ustawy, czyli m.in. wynikających z indywidualnego wskaźnika zadłużenia.
Przyjęty przez rząd projekt dodaje do art. 240a nowy ustęp 9. Po pierwsze, zawiera on upoważnienie dla właściwej rady (sejmiku) do nowelizowania ustalonego przez RIO budżetu.
Po drugie, ograniczenie, z którego wynika, że taka nowelizacja nie może prowadzić do zwiększenia stopnia niezachowania relacji (z art. 242–244 ustawy) wynikających z budżetu ustalonego przez regionalną izbę obrachunkową.
Na potrzebę wprowadzenia powyższych zmian wskazywała Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych.