Reklama
Rozwiń

Zasady otrzymywania owoców i warzyw dla szkół i przedszkoli

Dyrektorzy szkół, i przedszkoli mogą ubiegać się o owoce i warzywa przeznaczone na bezpłatną dystrybucję w ramach działania „Tymczasowe nadzwyczajne wsparcie producentów owoców i warzyw".

Publikacja: 05.02.2015 13:43

Zasady otrzymywania owoców i warzyw dla szkół i przedszkoli

Foto: www.sxc.hu

Jest to drugi oprócz „Owoce i warzywa w szkole" program, dzięki któremu uczniowie i dzieci mogą otrzymywać świeże owoce i warzywa. Wystarczy tylko zarejestrować się w Centralnym Rejestrze Przedsiębiorców prowadzonym przez Agencję Rynku Rolnego.

- Zachęcam wszystkich dyrektorów, aby wzięli udział w programie. To świetna okazja, by utrwalać wśród uczniów dobre nawyki żywieniowe i propagować zdrowe żywienie – powiedział wiceminister edukacji narodowej Tadeusz Sławecki.

Do rozdysponowania jest 18 750 ton jabłek i gruszek oraz 3 000 ton warzyw.

Jak skorzystać z programu

Zasady rejestracji, podstawy prawne oraz formularz rejestracyjny WPR_P1_f1 dostępne są na stronie internetowej Agencji: www.arr.gov.pl w zakładce „Rejestracja przedsiębiorców".

Wniosek o przyznanie uprawnienia innej jednostki organizacyjnej lub osobie fizycznej (Row_P1_f2) dostępny jest na stronie internetowej ARR: www.arr.gov.pl w zakładce: „Rynki rolne" > „Owoce i warzywa" > „Warunki uczestnictwa organizacji charytatywnych, innych jednostek organizacyjnych lub osób fizycznych w mechanizmie „Administrowanie rozdysponowywaniem owoców i warzyw nieprzeznaczonych do sprzedaży".

Jeżeli dana placówka zarejestrowana jest w Systemie Informacji Oświatowej, a jej dane (łącznie i imieniem i nazwiskiem osoby zarządzającej) są aktualne, wówczas:

- do wniosku rejestracyjnego WPR_P1_f1 nie są wymagane załączniki do wniosku o przyznanie uprawnienia Row_P1_f2 należy dołączyć oświadczenie o treści „Wyrażam zgodę na przeprowadzenie kontroli w zakresie określonym przepisami Unii Europejskiej".

- Jeżeli dana placówka nie znajduje się w Systemie Informacji Oświatowej, wówczas zarówno do wniosku WPR_P1_f1 jak i do wniosku Row_P1_f2 należy dołączyć:

a) dokument potwierdzający mianowanie osoby zarządzającej szkołą na stanowisko dyrektora

b) akt założycielski szkoły np. uchwałę samorządu, KRS, wpis do ewidencji działalności gospodarczej

c) oświadczenie wyrażające zgodę na przeprowadzenie kontroli w zakresie określonym przepisami Unii Europejskiej

We wniosku o przyznanie uprawnienia Row_P1_f1 wnioskodawca zobowiązany jest do:

- przestrzegania przepisów Unii Europejskiej w zakresie nieprzeznaczenia owoców i warzyw do sprzedaży

- prowadzenia odrębnych rejestrów zapasów owoców i warzyw dotyczących działań związanych z zagospodarowaniem owoców i warzyw nieprzeznaczonych do sprzedaży

- przekazywania Prezesowi ARR świadectwa przejęcia owoców i warzyw nieprzeznaczonych do sprzedaży

Dokumenty przesyłane do Agencji Rynku Rolnego muszą być oryginałami lub kopiami potwierdzonymi za zgodność z oryginałami przez:

- instytucję, która wystawiła oryginał dokumentu

- radcę prawnego, notariusza lub adwokata

- pracownika ARR, przyjmującego dokumenty od przedsiębiorcy, po przedłożeniu do wglądu oryginału dokumentu, którego kopia ma być poświadczona

Uprawnienie przyznawane jest w drodze decyzji Prezesa ARR.

Uwaga! Zgodnie z przepisami UE owoce lub warzywa otrzymane bezpłatnie od producentów nie mogą zastąpić ilości normalnie kupowanych przez jednostkę, która te produkty otrzymała. Mogą być jedynie ich uzupełnieniem.

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono