Dziś, tj. 17 lutego, wchodzą w życie nowe reguły przyznawania pomocy publicznej przez gminy w formie zwolnień z podatku od nieruchomości i podatku od środków transportowych. Umożliwi to gminom uchwalanie własnego zakresu takich zwolnień do końca 2020 r.
Nowe reguły umożliwiają udzielanie zwolnień nie tylko przedsiębiorcom inwestującym w rozwój biznesu, ale także podmiotom inwestującym w przedsięwzięcia związane ze sportem, rekreacją i dziedzictwem kulturowym.
Jak zauważa Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy i partner w kancelarii Nielepkowicz i Pławiak, zwolnienia z podatku można udzielić nie tylko w wypadku wydatków na nowe obiekty związane z kulturą i dziedzictwem narodowym. – Pomoc przysługuje również jako tzw. pomoc operacyjna w razie ponoszenia bieżących kosztów na utrzymanie obiektów służących kulturze – mówi ekspert.
Rząd poprawił kilka przepisów odnoszących się do zachęt inwestycyjnych. Dokładniej niż poprzednio zdefiniowano moment rozpoczęcia inwestycji, przed którym należy zgłosić zamiar korzystania z pomocy. Określono też precyzyjnie moment, od którego inwestor nabywa prawo do korzystania z pomocy. – Dotychczas m.in. te kwestie rodziły spory między przedsiębiorcami a organami gmin – zauważa Nielepkowicz.
podstawa prawna: rozporządzenie Rady Ministrów z 9 stycznia 2015 r. DzU z 2 lutego, poz. 174