Upadłość komunalna sposobem na długi gminy

Upadłość komunalna to sposób na zdjęcie z gminy bagażu zobowiązań niemożliwych do spłacenia.

Aktualizacja: 21.07.2015 09:15 Publikacja: 20.07.2015 18:40

Upadłość komunalna sposobem na długi gminy

Foto: www.sxc.hu

Za sprawą Ostrowic, zachodniopomorskiej gminy, która stoi obecnie na skraju bankructwa, odżył temat wprowadzenia do polskiego porządku prawnego instytucji tzw. upadłości komunalnej.

To nie likwidacja

– Choć większość przedstawicieli doktryny i praktyków opowiada się przeciwko przyznaniu jednostkom samorządu terytorialnego zdolności upadłościowej, uważam, że warto tę kwestię przemyśleć – mówi Grzegorz Kubalski, zastępca dyrektora Biura Związku Powiatów Polskich. – Upadłość nie musi się bowiem wiązać z likwidacją upadającego podmiotu. Najlepszą ilustracją może tu być tzw. upadłość konsumencka – wskazuje.

Pozwala natomiast na zdjęcie bagażu niemożliwych do spłaty długów.

– Upadłość wspólnoty samorządowej to poważne dolegliwościami dla samej jednostki, jej władz i dla wierzycieli – tłumaczy dr Arkadiusz Babczuk z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. – Powinna ona zapewniać ciągłość świadczenia przez jednostki samorządu usług publicznych w zakresie uznanym przez władze centralne za niezbędny. O likwidacji gminy nie może być mowy – zaznacza Babczuk.

– Oczywiście wiąże się to ze szkodą wierzycieli, ale przecież nikt nie nakazuje udzielania kredytów czy pożyczek podmiotowi znajdującemu się w trudnej sytuacji – mówi Grzegorz Kubalski.

Węgierski przykład

– Obecnie banki i parabanki nie mają żadnych obiekcji przed udostępnianiem środków finansowych gminom będącym w trudnej sytuacji – mówi Arkadiusz Babczuk. – A to dlatego, że przepisy gwarantują im, iż dług gminy zostanie wcześniej czy później ze środków publicznych spłacony – dodaje.

Upadłość komunalna skończyłaby z taką praktyką i stanowiłaby naturalny rynkowy mechanizm ograniczający zadłużenie samorządów.

– Byłby on lepszy niż indywidualny wskaźnik zadłużenia wynikający z przepisów o finansach publicznych – podkreśla Grzegorz Kubalski.

– Upadłość komunalna funkcjonuje w Stanach Zjednoczonych Ameryki, a w Europie na Węgrzech – mówi Arkadiusz Babczuk. – Jeżeli samorząd nie jest w stanie regulować zobowiązań, to wdrożone zostają procedury restrukturyzacyjne, obejmujące m.in. znaczną redukcję zadłużenia jednostki. Instytucje finansowe mają też świadomość, że mogą nie odzyskać środków pożyczonych np. gminom, więc kredytów udzielają ostrożniej – wskazuje.

Hubert Izdebski - profesor Uniwersytetu Warszawskiego

Nie za bardzo wierzę w możliwość wprowadzenia upadłości komunalnej do polskiego porządku prawnego. Po pierwsze, gmina jest podmiotem publicznoprawnym, a upadłość to instytucja prawa prywatnego. Po drugie, nadmierne zadłużenie nie zawsze jest wynikiem lekkomyślnej polityki władz lokalnych. Często jest efektem działania państwa, które obciąża samorząd zadaniami, nie zapewniając odpowiedniego poziomu finansowania. Wydaje się zatem naturalne, że w takich sytuacjach państwo (budżet państwa) ponosi odpowiedzialność za zadłużenie gminy, powiatu czy województwa.

Prawo karne
Prawomocny wyrok dla Dody. "Sterowała z tylnego siedzenia"
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Prawo w Polsce
Myśliwi nie będą mogli polować na siedem gatunków ptaków
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego