Rada Gminy Kąkolewnica uchwaliła zasady przyznawania stypendiów wójta gminy w ramach wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży z terenu gminy. Określiła, że lokalny program wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży prowadzony będzie m.in. poprzez przyznawanie uznaniowych stypendiów uczniom, którzy wyróżnili się wybitną pracą społeczną na rzecz szkoły, mają 100-proc. obecność na lekcjach, systematycznie uczęszczali do szkoły itp.
Wojewoda miał jednak zastrzeżenia. W jego ocenie regulacje wprowadzające stypendium za „wybitną pracę społeczną" pozostają w oderwaniu od ustawowo określonych przesłanek przyznawania wsparcia w ramach lokalnych programów wyrównania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży oraz wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży.
Ponadto sformułowanie „wybitna praca społeczna na rzecz szkoły" pozostaje określeniem nieostrym i niejednoznacznym. Zastosowanie go powoduje, że nie wiadomo, jakiego rodzaju osiągnięcia będą kwalifikowane jako uprawniające do otrzymania wsparcia w postaci stypendium. Uczęszczanie na zajęcia szkolne należy do podstawowych obowiązków wszystkich uczniów. Zdaniem organu nadzoru trudno uznać, że wskazanie tego kryterium mieści się w obszarze programu, o którym mowa w art. 90t ust. 1 ustawy o systemie oświaty. Przepis ten jednoznacznie stanowi, że stypendium jest formą wsparcia adresowaną do uczniów uzdolnionych.
Wojewoda zakwestionował też regulacje dotyczące formy, w jakiej przyznawane jest stypendium. Rada ustaliła mianowicie, że decyzję o przyznaniu stypendium oraz jego wysokości, po zapoznaniu się z wynikami pracy komisji konkursowej, podejmuje wójt Kąkolewnicy w drodze zarządzenia. Jego decyzja jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie. Nadto o przyznaniu lub odmowie przyznania stypendium wnioskodawców informuje się w terminie siedmiu dni od daty wydania zarządzenia przez wójta gminy Kąkolewnica.
Wojewoda stwierdził, że zapisy te naruszają powszechnie obowiązuje przepisy prawa. Zarówno przyznanie stypendium, jak i odmowa jego przyznania powinny bowiem następować w drodze decyzji administracyjnej.