Umów dot. zawarcia koncesji trzeba dotrzymywać

Podmiot publiczny ma obowiązek zawarcia umowy w następstwie zakończonego postępowania koncesyjnego.

Publikacja: 23.07.2015 07:39

Umów dot. zawarcia koncesji trzeba dotrzymywać

Foto: www.sxc.hu

Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który zapadł 14 lipca 2015 r. Rozpatrywany przez sąd spór dotyczył zarządzania infrastrukturą Dolnośląskiej Sieci Szkieletowej o wartości ponad 200 mln zł.

Skargę do WSA we Wrocławiu wniósł Fondlar sp. z o.o., gdy samorząd województwa dolnośląskiego postanowił odstąpić od zawarcia umowy z tą firmą, mimo że została wybrana do zarządzania siecią w przetargu.

Samorząd województwa argumentował przed sądem, że o odwołaniu postępowania i tym samym odstąpieniu od zawarcia umowy koncesji zdecydowała m.in. zmiana obowiązujących przepisów prawa.

Spółka wskazywała, że powody odwołania przetargu i odstąpienia od zawarcia umowy mają charakter pozorny. Godzą też w zasadę równego i niedyskryminującego traktowania zainteresowanych podmiotów. Łamią także zasady uczciwej konkurencji.

WSA uznał skargę spółki za uzasadnioną.

– Sąd uznał, że postępowanie w sprawie wyboru koncesjonariusza zakończyło się 30 stycznia 2015 r., a późniejsze działania województwa dolnośląskiego, w szczególności podjęta w maju 2015 r. próba odwołania postępowania, nie miały podstaw prawnych. Na tym etapie nie było już czego odwoływać – postępowanie zostało zakończone dużo wcześniej – relacjonuje Joanna Sebzda-Załuska, radca prawny, wspólnik kancelarii GWW Legal, pełnomocnik spółki. – Po raz pierwszy w orzecznictwie odniesiono się do problematyki wykonywania przez koncesjodawcę uprawnienia do odwołania postępowania, z uwzględnieniem terminu dokonywanej czynności. Co więcej, orzeczenie sądu potwierdza, że podmiot publiczny ma obowiązek zawarcia umowy w następstwie zakończonego postępowania koncesyjnego – komentuje Joanna Sebzda-Załuska.

sygnatura akt: III SA/Wr 376/15

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo