Do konsultacji publicznych trafił złożony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej.
Resort chce podwyżki z 250 do 400 zł dodatku dla pracowników socjalnych za wywiady środowiskowe w terenie. Będzie to kosztować ok. 44,64 mln zł rocznie. Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich ocenia, że kwota podana przez MRiPS jest zaniżona. Oprócz tego proponuje się wprowadzenie obligatoryjnych szkoleń z bezpieczeństwa osobistego podczas wykonywania czynności zawodowych, które pracodawca ma przeprowadzać raz na dwa lata.
Czytaj także:
NIK o pracownikach socjalnych w gminach: przeciążeni zadaniami, pracują w stresie, zarabiają za mało
Nowelizacja szczegółowo reguluje procedurę ubiegania się o pracę i awans. Resort chce obniżyć wymóg wykształcenia, ale zachować wymóg doświadczenia w pracy w schroniskach dla bezdomnych czy noclegowni. Uprawnienia do zatrudnienia jako pracownik socjalny będą mieli nie tylko absolwenci studiów na kierunku praca socjalna, ale też studiów pedagogicznych, psychologicznych czy socjologicznych z zastrzeżeniem, że będą musieli odbyć kształcenie uzupełniające o zagadnienia specyficzne dla obszaru wykonywanego zawodu.