Reklama
Rozwiń

Aresztowany strażnik miejski zarabia połowę

Strażnik może otrzymać drugą połowę pensji tylko, gdy sąd go uniewinni albo postępowanie karne zostanie bezwarunkowe umorzone.

Publikacja: 14.12.2015 07:20

Aresztowany strażnik miejski zarabia połowę

Foto: www.sxc.hu

Sąd Najwyższy zajmował się sprawą strażnika miejskiego, który dokonał rozboju, „przy okazji" wykonywania czynności służbowych. W 2011 r. został aresztowany i zawieszony w czynnościach służbowych na trzy miesiące. Dokładnie po takim czasie wyszedł z aresztu i wrócił do pracy na inne stanowisko. Gdy postępowanie karne się przedużało, ponownie go zawieszono. Ten przed SN domagał się dopuszczenia do pracy, ale przegrał

Zgodnie z art. 26a ustawy o strażach gminnych obligatoryjnie zawiesza się strażnika po wszczęciu przeciwko niemu postępowania karnego z oskarżenia publicznego. Zawieszenie nie może nastąpić na czas dłuższy niż trzy miesiące (art. 26a ust. 1). Czas zawieszenia w uzasadnionych przypadkach jest przedłużony na dalszy okres, jednak nie dłużej niż do chwili ukończenia postępowania karnego. SN wskazał zatem, że nie może być przywrócony do pracy, nawet gdy postępowanie karne się przedłuża.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono