Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 02.03.2016 05:30 Publikacja: 02.03.2016 05:30
Foto: 123RF
Kontrowersje związane z ewidencją w księgach rachunkowych i prezentacją w sprawozdaniu finansowym gruntów oddawanych przez Skarb Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego w wieczyste użytkowanie skłoniły Komitet Standarów Rachunkowości (KSR) do podjęcia prac mających na celu wypracowanie stanowiska w tej sprawie. Obecnie niektóre jednostki publicznoprawne uprawnione do oddania gruntu w wieczyste użytkowanie z chwilą przeprowadzenia tej operacji wyksięgowują przekazany grunt z ewidencji księgowej, inne pozostawiają go w ewidencji środków trwałych. W swoich publikacjach – także na łamach „Rzeczpospolitej" – skłaniałem się ku przyjęciu pierwszego rozwiązania. Dlatego nie mogę nie odnieść się do projektu stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie ujęcia wyceny i prezentacji prawa użytkowania wieczystego gruntów oraz gruntów oddanych w wieczyste użytkowanie. Projekt zakłada, że grunty Skarbu Państwa oddane w wieczyste użytkowanie będą ujmowane w ewidencji pozabilansowej starostwa powiatowego gospodarującego tymi gruntami, z czym należy się zgodzić. Jednak przyjęto w nim inne kontrowersyjne zapisy, a mianowicie:
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wakaty sędziowskie w Trybunale Konstytucyjnym należy niezwłocznie obsadzić – radzą konstytucjonaliści. Choć nie...
Mogą się zdarzyć sytuacje, które podważą umocowanie Karola Nawrockiego do pełnienia urzędu – mówi „Rz” prof. Mar...
Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka po raz kolejny odroczyła pracę nad projektami zmian w prawie o...
MEN informuje, że jeśli szkoła omyłkowo wystawiła świadectwo na nieprawidłowym blankiecie lub użyła wzoru, który...
Młody zarabiający na etacie albo zleceniu może być zwolniony z PIT. Ale jeśli przekroczy limit dochodów, rodzic...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas