Termin na wniesienie skargi do sądu administracyjnego po wezwaniu do usunięcia naruszenia

Ani ustawa o samorządzie gminnym, ani o samorządzie województwa nie przewidują terminu na wniesienie skargi do sądu administracyjnego po wcześniejszym wezwaniu do usunięcia naruszenia. Dlatego często trafiają one tam po terminie.

Publikacja: 15.03.2016 06:37

Termin na wniesienie skargi do sądu administracyjnego po wezwaniu do usunięcia naruszenia

Foto: 123rf

Rzecznik praw obywatelskich przeanalizował przepisy, na które skarżą się mieszkańcy gmin. Chodzi o uchwały, zarządzenia podejmowane przez organ gminy oraz o akty prawa miejscowego wydane przez organ samorządu województwa.

Na podstawie art. 101 ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 90 ustawy o samorządzie województwa każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą (zarządzeniem), po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia naruszenia może zaskarżyć uchwałę lub zarządzenie do sądu administracyjnego. W praktyce przysparza to wielu problemów.

Zdaniem rzecznika nierzadko skargi wnoszone do sądu administracyjnego są po terminie. W ocenie RPO winne są temu przepisy.

Ani ustawa o samorządzie gminnym, ani ustawa o samorządzie województwa nie określają terminu wniesienia skargi. Nie precyzują też, czy i w jakim zakresie organy udzielające odpowiedzi na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa mają obowiązek poinformować o przysługującym skarżącemu prawie do sądu.

Termin wnoszenia skarg określa natomiast prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Według RPO osoby wzywające organ do usunięcia naruszenia prawa, jeżeli działają bez profesjonalnego pełnomocnika, są przekonane, że przepisy tych dwóch wspomnianych ustaw wyczerpująco regulują przesłanki wniesienia skargi. Skoro więc przepisy tych ustaw nie przewidują terminu na wniesienie skargi, zainteresowani uważają, że nie został przewidziany. Dlatego nie wnoszą sprawy w terminie.

RPO podkreślił, że w orzecznictwie sądów administracyjnych zarysowały się też poważne wątpliwości w kwestii podstaw przywrócenia terminów wniesienia skargi na podstawie art. 101 i 90.

Naczelny Sąd Administracyjny w swoim postanowieniu z 28 marca 2014 r. uznał np. za słuszny pogląd, że brak obowiązku pouczania o prawie i terminie zaskarżenia uchwał rady gminy powinien umożliwiać skarżącym (nieznającym przepisów prawa) przywrócenie terminu do wniesienia skargi.

W innym z kolei orzeczeniu, z 17 listopada 2015 r., NSA stwierdził, że przywrócenie terminu nie może mieć miejsca, gdy uchybienie mu nastąpiło na skutek nieznajomości prawa lub braku dostatecznej staranności w prowadzeniu własnych spraw.

W ocenie RPO przepisy ustaw o samorządzie gminnym oraz o samorządzie województwa powinny zostać doprecyzowane w taki sposób, aby obywatele mogli wykorzystać swoje prawo do sądu i nie ponosili szkody z powodu nieznajomości prawa. Dlatego zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych o zajęcie stanowiska.

Prawo dla Ciebie
Kiedy policja może zaglądać do telefonu obywatela? Trzeba skończyć z oględzinami
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w maju 2025. Zmiany w harmonogramie
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Aplikacje i egzaminy
Egzaminy prawnicze 2025 - znamy większość wyników. Zdający nie zawiedli
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku