Reklama
Rozwiń

Rewolucja w zagospodarowaniu przestrzennym coraz bliżej

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Nowe przepisy wprowadzą obowiązek uchwalenia przez gminy planów ogólnych, w randze prawa miejscowego.

Publikacja: 07.03.2023 13:20

Rewolucja w zagospodarowaniu przestrzennym coraz bliżej

Foto: Fotorzepa, Bartek Jankowski Bartek Jankowski

Od 2026 r. każda gmina będzie musiała posiadać strategię rozwoju gminy, która zawierać będzie kierunki polityki lokalnej, w tym przestrzennej. Wytyczne zawarte w strategii będą przekładane i doprecyzowywane na konkretne uregulowania w planie ogólnym. Ustalenia planu ogólnego będą natomiast podstawą do uchwalania planów miejscowych oraz wydawania decyzji o warunkach zabudowy.

Plany ogólne gmin będą określały co i gdzie będzie można budować w granicach poszczególnych gmin. Zastąpią studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Jednym z najważniejszych narzędzi planistycznych będzie Zintegrowany Plan Inwestycyjny (ZPI), dedykowany realizacji dużych inwestycji budowlanych. Będzie uchwalany przez radę gminy na wniosek inwestora. I będzie wymagał obligatoryjnych negocjacji i konsultacji ze stroną społeczną, a następnie zawarcia umowy urbanistycznej. Ta określi warunki realizacji i – co ważne i nowe - oczekiwania gminy wobec inwestora.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono