Rząd chce obciążyć samorządy kosztami opieki zdrowotnej

Rząd chce obciążyć władze lokalne kosztami opieki zdrowotnej. To niezgodne z konstytucją – oceniają gminy.

Aktualizacja: 09.05.2016 20:12 Publikacja: 09.05.2016 18:50

Rząd chce obciążyć samorządy kosztami opieki zdrowotnej

Foto: Rzeczpospolita, RP Radek Pasterski

Proponowana nowelizacja ustawy o działalności leczniczej wprowadza m.in. nowe zadanie dla samorządów terytorialnych, jakim jest finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej, nie gwarantując na to jakichkolwiek środków.

Przerzucanie kosztów

– Sprzeciwiamy się przerzucaniu na samorządy odpowiedzialności za niedoszacowanie systemu ochrony zdrowia oraz wprowadzaniu sankcji finansowych za działania od nich niezależne – mówi Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich. – Chodzi m.in. o podnoszenie standardów zatrudnienia i wynagradzania personelu medycznego, a także wymogów dotyczących infrastruktury technicznej – wymienia dyrektor Porawski.

– Samorządy terytorialne wywiązują się ze swoich obowiązków, jakie ustawodawca nałożył na podmioty tworzące bądź będące właścicielami podmiotów leczniczych, doprowadzając do głębokiej restrukturyzacji szpitali – dodaje Grzegorz Kubalski, zastępca dyrektora biura Związku Powiatów Polskich. I informuje, że przejawia się to chociażby w spadku wymagalnych zobowiązań samorządowych szpitali z 4,8 mld zł w 2004 r. do poziomu 1,1 mld zł w 2015 r.

Co więcej, jak podkreślają samorządowcy, z obowiązujących przepisów wynika wyraźnie, że za finansowanie świadczeń zdrowotnych gwarantowanych odpowiada Narodowy Fundusz Zdrowia. To główny powód dla którego gminy, powiaty i województwa uważają, że nowelizacja, która przerzuca na samorządy obowiązek finansowania tych świadczeń, jest sprzeczna z konstytucją.

– Stanowiska tego nie zmienia fakt, że projekt nowelizacji określa zadania, jakie ma finansować samorząd jako fakultatywne – mówi dyrektor Porawski. – To zawsze będą nowe zadania, na które gminy czy powiaty powinny otrzymać finansowanie z budżetu centralnego – dodaje.

– Traktowanie usług medycznych jako usług komunalnych będzie oznaczało, że prawo do nich będą mieli mieszkańcy tylko tych jednostek samorządu terytorialnego, które zdecydują się na ich realizację – dodaje Grzegorz Kubalski. – Rozwiązanie to pogłębi nierówności w dostępie do świadczeń zdrowotnych w ujęciu terytorialnym, ze względu na zróżnicowane możliwości finansowe poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego – wskazuje Kubalski.

Co więcej, przewidziana w projekcie ustawy możliwość kupowania dodatkowych świadczeń zdrowotnych przez jednostki samorządu terytorialnego może wywołać uzasadnione oczekiwania członków wspólnot samorządowych, że gminy czy powiaty będą finansować świadczenia zdrowotne, na które obecnie trzeba oczekiwać częstokroć w wielomiesięcznych lub wieloletnich kolejkach.

Dobre propozycje

Chociaż ogólna ocena przygotowanego przez resort zdrowia projektu jest negatywna, samorządy potrafią też dostrzec w nim rozwiązania zasługujące na poparcie.

– Dobrze oceniamy propozycje uporządkowania przepisów regulujących zasady przekazywania nieruchomości samodzielnym publicznym zakładom opieki zdrowotnej czy regulacje nadzorcze, np. dotyczące programów naprawczych zadłużonych placówek – wylicza Andrzej Porawski.

Samorządy podkreślają też, że rządowy projekt zdecydowanie ułatwi poszukiwanie osób zaginionych. Umożliwi też przekazywanie zadań i obowiązków pomiędzy utworzonymi przez samorządy lecznicami.

etap legislacyjny: Konsultacje społeczne

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr