Rada miejska zmieniła uchwałę dotyczącą zasad usytuowania na terenie miasta miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, dodając do niej jeden punkt. Wprowadzono nim stały zakaz sprzedaży, podawania, spożywania napojów alkoholowych przy dwóch ulicach, w tym wjazdowej na osiedle przy placu targowym.
Zmiana nie spodobała się jednemu z mieszkańców. Jego zdaniem uchwała, wprowadzając stały zakaz sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych na określonym obszarze, naruszyła jego uprawnienie do swobodnego korzystania z pawilonu handlowego położonego przy jednej z ulic objętych zakazem.
Bez upoważnienia
Mężczyzna tłumaczył, że kwestionowany zapis jest sprzeczny z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi i narusza ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. W jego ocenie rady gminy mogą wprowadzać ograniczenia w zakresie działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży alkoholu, ale tylko na podstawie upoważnień ustawowych i tylko w taki sposób, aby nie naruszać innych powszechnie obowiązujących przepisów prawa. Rada, podejmując sporną uchwałę, przekroczyła uprawnienia wynikające z art. 12 ust. 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Na podstawie powołanego przepisu rada jest bowiem upoważniona wyłącznie do określania zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.
Miejsca, obiekty i obszary objęte zakazem sprzedaży i podawania napojów alkoholowych określa art. 14 ust. 1 ustawy. Jest to katalog zamknięty, co oznacza, że rada gminy na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy nie może dokonać jego rozszerzenia. W pozostałych miejscach wymienionych w przepisie zakaz nie ma charakteru bezwzględnego. Natomiast art. 14 ust 6 ustawy pozwala na wprowadzenie zakazu sprzedaży, podawania lub spożywania alkoholu tylko w niektórych miejscach, obiektach lub obszarach gminy ze względu na ich charakter.
Zdaniem mężczyzny z całą pewnością fragment ulicy objęty zakazem nie ma wyjątkowego charakteru dla miasta, a jest to jedyne miejsce wyłączone z możliwości prowadzenia tego rodzaju działalności. Podał, że w lokalu handlowym planuje otworzyć sklep spożywczo- monopolowy, a ustanowiony zakaz jest sprzeczny z obowiązującymi przepisami prawa i narusza prawo do swobodnego korzystania z lokalu.