Opłaty za parkowanie w soboty: miasta kombinują, jak zarobić na kierowcach

Nie chęć zysku, lecz wyjście naprzeciw prośbom mieszkańców czy turystów – tak samorządy tłumaczą pobieranie opłat za parkowanie w sobotę.

Aktualizacja: 02.08.2016 11:28 Publikacja: 01.08.2016 17:59

Sobota nie jest dniem roboczym – takiego zdania jest Naczelny Sąd Administracyjny

Sobota nie jest dniem roboczym – takiego zdania jest Naczelny Sąd Administracyjny

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

W Oświęcimiu w soboty od 8 do 13, w Poznaniu we wszystkich podstrefach od 8 do 14, w Łebie w wakacje od 8 do 20. To tylko kilka przykładów miast, które nie zważając na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, pobierają opłaty od kierowców za parkowanie w soboty. To niejedyne miasta, które zarabiają na kierowcach – mieszkańcach albo turystach. Miesiąc temu płatne parkowanie wprowadzono w Jastrzębiej Górze, Karwi oraz we Władysławowie (wprawdzie wprowadzono je tylko na czas wakacji, ale to oznacza, że zapłacą za nie turyści).

– To skandal – mówi Lucjan Sierakowski z nadmorskiej agencji turystycznej. I dodaje, że wielu turystów zakotwicza w jednej miejscowości nad morzem i dojeżdżając z niej, zwiedza całe Wybrzeże.

– Po jednym czy drugim wypadzie do sąsiedniej miejscowości, w której zapłaci za parking np. 40 zł, do kolejnej czy kolejnych już nie pojedzie – uważa Sierakowski. – Nikomu nie podoba się to, że ma płacić za parkowanie w soboty – podkreśla. Tym bardziej że w kwietniu 2016 r. Naczelny Sąd Administracyjny, uchylając uchwałę Rady Augustowa wprowadzającą odpłatne parkowanie w soboty w godz. od 9 do 13, przesądził, że sobota nie jest dniem roboczym i za parkowanie w taki dzień samorządy nie mogą pobierać opłat.

Co to oznacza dla kierowców? Jeśli ktoś zechce zaskarżyć decyzję o opłatach w swoim mieście, orzeczenie NSA może być podstawą takiej skargi. Niestety, kierowcy, którzy zapłacili za parkowanie w soboty, nie dostaną zwrotu pieniędzy. Powód?

– Nie jest to możliwe, bo prawo nie działa wstecz. W momencie pobierania opłat istniała bowiem podstawa prawna do ich ściągania, ważna uchwała – tłumaczy adwokat Adam Borgieł.

Zapytaliśmy Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu, czy i kiedy zamierza zrezygnować z pobierania opłat za parkowanie w soboty.

– Wyrok NSA nie dotyczy SPP w Poznaniu – odpowiada Tomasz Libich, specjalista wydziału wspomagania zarządzania i komunikacji społecznej ZDM. I tłumaczy, że wprowadzenie na obszarze strefy płatnego parkowania pobierania opłat w soboty nastąpiło w związku z podjęciem przez Radę Miasta Poznania uchwały nr XXVIII/382/VI/2012 z 20 marca 2012 r. Uzasadnieniem dla wprowadzenia tego rozwiązania były liczne sygnały mieszkańców budynków zlokalizowanych w strefie płatnego parkowania oraz prowadzone obserwacje, z których wynikało, iż zapotrzebowanie na miejsca postojowe w strefie w soboty jest porównywalne do tego, jakie istnieje w pozostałe dni obowiązywania strefy – tłumaczy.

Dodaje też, że wprowadzenie opłat za parkowanie pojazdów w soboty w godz. od 8 do 14 miało zwiększyć rotację pojazdów oraz dostępność miejsc postojowych w miejscach, gdzie występuje największe zapotrzebowanie na miejsca postojowe.

– Przyjęta przez Radę Miasta Poznania treść uchwały została zaakceptowana w ramach nadzoru przez wojewodę wielkopolskiego – kończy wypowiedź.

Są jednak i takie miasta, które rezygnują z opłat. Taką decyzję miesiąc temu podjęło Krosno.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo