Reklama
Rozwiń

Nowelizacja kodeksu wyborczego wchodzi w życie

Zmienione zasady oddawania głosu, prowadzenia kampanii i organizacji wyborów nabrały mocy prawnej.

Publikacja: 31.01.2018 06:47

Nowelizacja kodeksu wyborczego wchodzi w życie

Foto: Fotorzepa, Robert Wójcik

Ustawa o zwiększeniu udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych w zasadniczej części jest nowelizacją kodeksu wyborczego i wprowadza do niego wielkie zmiany, które będą obowiązywać już przy najbliższych, planowanych na jesień wyborach do samorządu. Państwowa Komisja Wyborcza uznaje te wybory za najtrudniejsze do przeprowadzenia. Będzie jeszcze trudniej w związku z wprowadzoną nowelizacją.

Najbliższe wybory zorganizuje nowy szef Krajowego Biura Wyborczego. Powoła go PKW na siedmioletnią kadencję spośród trzech kandydatów MSWiA zaopiniowanych przez szefów kancelarii Sejmu, Senatu i Prezydenta. Będzie też stu nowych komisarzy wyborczych.

W czasie głosowania większą rolę mają odgrywać mężowie zaufania. Pojawi się funkcja obserwatorów społecznych. Powstanie też Korpus Urzędników Wyborczych. Będzie można prowadzić transmisję z lokalu.

Wielkie kontrowersje wywołała zmiana definicji znaku „X", jaki wyborca stawia w kratce na karcie do głosowania przy nazwisku wybranego kandydata. Zgodnie z nowymi wytycznymi „X", to „co najmniej dwie" przecinające się linie w obrębie kratki. Dopisanie na karcie dodatkowych numerów list i nazw albo wstawienie innych znaków lub dopisków w innych okienkach na karcie nie wpływa na ważność oddanego głosu. Jak komentowano w czasie prac legislacyjnych, umożliwi to fałszerstwo poprzez zamazanie prawidłowego głosu i wstawienie krzyżyka w kratce przy innym kandydacie.

Po nowelizacji każdy wyborca będzie mógł prowadzić agitację wyborczą na rzecz kandydatów. Prowadzenie agitacji wyborczej bez pisemnej zgody pełnomocnika wyborczego nie będzie już wykroczeniem. W ramach agitacji nie wolno rozdawać przedmiotów droższych niż klasyczne gadżety reklamowe. Obowiązek usunięcia materiałów agitacyjnych w ciągu 30 dni po zakończeniu kampanii nie będzie dotyczył plakatów i haseł wyborczych ani urządzeń ogłoszeniowych znajdujących się na nieruchomości prywatnej, o ile zgodzi się na to jej właściciel. Po protestach w ustawie zostało głosowanie korespondencyjne. Tylko jednak dla osób niepełnosprawnych o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej. ©?

Podstawa prawna: Ustawa z 11 stycznia 2018 r. o zwiększeniu udziału obywateli w wyborach DzU z 16 stycznia 2018 r., poz. 130

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Praca, Emerytury i renty
Prawdziwy szał na świadczenie dla seniorów
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
Prawo w Polsce
Sąd Najwyższy zdecydował. Zwycięstwo Karola Nawrockiego w wyborach zatwierdzone
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono