To zmiana, bo dziś pobierający zaliczki alimentacyjne składają wnioski o nie do komornika. Do nowych świadczeń będą uprawnione dzieci nieotrzymujące alimentów z rodzin, w których dochód nie przekracza 725 zł netto na osobę. Dostaną tyle, ile orzekł sąd, ale nie więcej niż 500 zł.
Ustawa z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (DzU nr 192, poz. 1378)
wejdzie w życie 1 października 2008 r. W Ministerstwie Pracy przygotowano projekt rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o przyznanie świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. Będzie do tego potrzebny pokaźny plik dokumentów. Rozporządzenie ustala wzory niektórych z nich, w tym wniosek o świadczenia z Funduszu. Znajdą się w nim m.in. oświadczenia uprawnionych do alimentów, że nic nie wyłącza ich prawa do świadczeń z Funduszu. Taką okolicznością jest np. zaprzestanie nauki albo posiadanie własnego dziecka.
Rozporządzenie wskazuje też, jakie dokumenty będą potrzebne do ustalenia dochodu rodziny. Najważniejsze jest zaświadczenie z urzędu skarbowego. Będzie obowiązywał jego nowy wzór (dziś do wniosku o zaliczkę można złożyć kserokopie zaświadczeń składanych do wniosków dotyczących świadczeń rodzinnych). Ryczałtowcy i rolnicy będą przedstawiać odrębne oświadczenia o wysokości dochodu w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy (dziś jest to część wniosku o zaliczkę). Komornicy w zaświadczeniach o bezskuteczności egzekucji alimentów będą podawać znacznie więcej szczegółów niż dziś, m.in. jej przyczyny i podejmowane działania.
Z rozporządzenia wynika też, jak będzie wyliczany dochód netto (odlicza się podatek, składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotną). Jeśli w rodzinie, w której wychowuje się uprawniony do świadczeń, ktoś płaci alimenty na osobę spoza rodziny, to zostaną one odjęte od dochodu.