Trzydzieści dni na oświadczenie o majątku

Senatorowie proponują miesięczny termin składania przez samorządowców oświadczeń o prowadzeniu działalności gospodarczej przez ich małżonków

Aktualizacja: 12.03.2008 07:09 Publikacja: 12.03.2008 00:03

Chcą też, aby radni mogli odwołać się do sądu od zarządzeń zastępczych wojewody stwierdzających wygaśnięcie ich mandatu.

Senat uchwalił 6 marca dwa projekty ustaw, które poprawiają przepisy po wyrokach Trybunału Konstytucyjnego.

TK w orzeczeniu z 19 marca 2007 r. stwierdził niezgodność z konstytucją przepisów, które m.in. stanowiły, że złożenie oświadczeń majątkowych po terminie skutkuje wygaśnięciem mandatu wójta i radnego. Orzekł też, że zróżnicowane określenie terminów złożenia oświadczenia majątkowego (30 dni od dnia ślubowania) oraz oświadczenia o działalności gospodarczej małżonka (30 dni od dnia wyboru) jest niechlujnością legislacyjną.

Zaproponowana przez Senat regulacja ma wyeliminować lukę prawną po uchyleniu przez TK przepisów o terminie składania oświadczeń o działalności gospodarczej małżonka. Projekt ujednolica terminu składania deklaracji majątkowych i tych o działalności gospodarczej małżonka – trzeba będzie je złożyć w ciągu 30 dni od ślubowania (radny, wójt) albo od powołania na stanowisko lub zatrudnienia w samorządzie.

Dokumenty te muszą przedstawiać: radni, wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast i ich zastępcy, członkowie zarządów powiatu i województwa, sekretarze i skarbnicy, kierownicy samorządowych jednostek organizacyjnych, osoby zarządzające samorządowymi osobami prawnymi oraz urzędnicy wydający decyzje administracyjne.

Niezłożenie tych oświadczeń w terminie oznaczałoby utratę diety przez radnego, a w wypadku przedstawicieli władz wykonawczych samorządu oraz urzędników – utratę wynagrodzenia do czasu przedstawienia wymaganych deklaracji. Identyczne zasady mają obowiązywać w gminie, powiecie i województwie.

Senatorowie chcą też przyznać radnym, których wygaśnięcie mandatu stwierdził w zarządzeniu zastępczym wojewoda, prawo do zaskarżenia tego rozstrzygnięcia do sądu administracyjnego.

Drugi senacki projekt ustawy jest wykonaniem wyroku TK z 17 lipca 2007 r. o niezgodności artykułu ustawy o samorządzie gminnym w zakresie, w jakim uniemożliwia radnemu zaskarżenie takiego zarządzenia. Radny został bowiem pozbawiony sądowej ochrony, a tymczasem dotyczy ono jego interesu prawnego lub uprawnienia.

Wojewoda może wydać zarządzenie m.in. w razie bezczynności rady jednostki samorządu zobowiązanej do podjęcia uchwały o wygaśnięciu mandatu radnego, który wbrew ustawowemu zakazowi prowadził działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia jednostki samorządu, w której miał mandat. Zarządzenie jest środkiem nadzoru nad działalnością samorządu terytorialnego. Jeśli rada zaniecha obowiązku podjęcia uchwały o wygaśnięciu mandatu, to wojewoda zapewnia przestrzeganie prawa.

Radny może zaskarżyć taką uchwałę rady do sądu administracyjnego, ale nie ma tego prawa, jeśli wygaszenie mandatu stwierdził wojewoda w zarządzeniu zastępczym. Skargę do sądu na tę decyzję może złożyć wyłącznie rada. Skoro skutki są takie same, to sytuacja prawna radnego nie powinna być różnicowana w zależności od tego, czy jest adresatem uchwały rady gminy czy zarządzenia wojewody – argumentował TK.

Projekt Senatu dotyczy zarówno radnych gminy, jak i powiatu oraz sejmiku województwa.

Oba projekty ustaw trafią teraz do Sejmu.

Chcą też, aby radni mogli odwołać się do sądu od zarządzeń zastępczych wojewody stwierdzających wygaśnięcie ich mandatu.

Senat uchwalił 6 marca dwa projekty ustaw, które poprawiają przepisy po wyrokach Trybunału Konstytucyjnego.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku