Strażnik miejski będzie mógł dokonywać kontroli osobistej i będzie mógł przeglądać zawartość naszych podręcznych bagaży osób. Ale oczywiście tylko w przypadku istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary, lub jeśli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że przeszukiwany posiada przy sobie niebezpieczne przedmioty dla życia lub zdrowia ludzkiego.
Ma przy tym - jak to opisuje ustawodawca - „obowiązek respektowania godności ludzkiej oraz przestrzegania i ochrony praw człowieka. Czynności te powinny być wykonywane w sposób możliwie najmniej naruszający dobra osobiste osoby, wobec której zostają podjęte.”
[link= http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=88E5B1260BF12DAB3C5FCDB9211AAF8B?id=315386] Nowelizacja ustawy o strażach gminnych, ustawy o Policji oraz ustawy - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2009 r. Nr 97, poz. 803)[/link], która wchodzi w życie 24 grudnia 2009 r. określa także, że pojazdem uprzywilejowanym w ruchu drogowym mogą być od teraz pojazdy straży gminnych (miejskich). A to znaczy, że kierujący takim pojazdem może, w szczególnych przypadkach, nie stosować się do przepisów o ruchu drogowym. Czyli pędzić na sygnale.
W ustawie wymienia się także z jakich środków przymusu bezpośredniego może korzystać od teraz strażnik miejski.
[ramka] [b]Dostępnymi środkami przymusu bezpośredniego są:[/b]