Rozwiązania takie wprowadza nowelizacja zawarta w ustawie z 22 maja 2009 r. o zmianie ustawy o strażach gminnych, [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=315386]ustawy o policji oraz ustawy – Prawo o ruchu drogowym (DzU nr 97, poz. 803)[/link], która weszła w życie w Wigilię Bożego Narodzenia.
Kontroli osobistej oraz przeszukania toreb i plecaków strażnicy nie mogą przeprowadzać dowolnie. Uprawnienie takie przysługuje im jedynie w ściśle określonych przypadkach, które zostały wymienione w dodanym do art. 12 punkcie 3a.
Mianowicie takie czynności funkcjonariusze tych formacji mogą podejmować jedynie w [b]przypadku istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary (wykroczenia, przestępstwa).[/b]
Z tej kompetencji strażnik może także skorzystać w przypadku ujęcia osób stwarzających w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla mienia, jak również w przypadku doprowadzenia osób nietrzeźwych do izby wytrzeźwień lub do miejsca zamieszkania (art. 11 ust. 7 ustawy).
W tym ostatnim przypadku czynności te strażnicy mogą wykonywać jedynie wtedy, gdy powezmą uzasadnione podejrzenie, że nietrzeźwy ma przy sobie przedmioty niebezpieczne dla życia lub zdrowia ludzkiego.