Taką m.in. senacką poprawkę do ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie zaakceptował w piątek Sejm. Inna przewiduje obowiązkowy udział w tych komisjach przedstawicieli organizacji pozarządowych.
Duża nowelizacja ustawy wprowadza sankcję za brak przejrzystości działania organizacji pożytku publicznego: te, które nie przekażą w terminie sprawozdań z działalności oraz finansowego, nie będą mogły otrzymać 1 proc. podatku. Nowela przesądza także, iż status, o którym mowa, można będzie przyznać tym organizacjom, które wcześniej działały na rzecz społeczeństwa przez co najmniej dwa lata. Dopuszcza działanie organizacji pozarządowych w formie spółek kapitałowych.
Nowelizacja zawiera wiele ważnych rozwiązań w dziedzinie współdziałania organizacji pozarządowych z administracją lokalną. Upraszcza procedurę zlecania zadań: samorządy będą mogły zrezygnować z otwartych konkursów ofert, jeśli przekazywane do wykonania organizacjom zadania publiczne będą niewielkie. Gmina czy powiat będzie mógł bez konkursu zlecić zadanie o charakterze lokalnym, jeśli wysokość finansowania nie przekroczy 10 tys. zł, a termin realizacji – 90 dni. Łączna kwota przekazana jednej organizacji w taki sposób nie może przekroczyć 20 tys. zł rocznie, a suma wydatków samorządu – 20 proc. kwot przekazywanych organizacjom pozarządowym na zadania publiczne.
Ustawa reguluje też powoływanie z inicjatywy organizacji pozarządowych wojewódzkich, powiatowych i gminnych rad działalności pożytku publicznego skupiających przedstawicieli tych organizacji oraz administracji samorządowej. Wprowadza, obok obowiązku uchwalania przez samorządy rocznych programów współpracy z organizacjami pozarządowymi, także możliwość uchwalania programów wieloletnich.
Nowością są tzw. inicjatywy lokalne. Mieszkańcy gminy, powiatu i województwa bezpośrednio lub za pośrednictwem organizacji pozarządowych będą mogli złożyć do samorządu wniosek o realizację zadania publicznego dotyczącego przedsięwzięć ważnych dla lokalnej społeczności (np. budowy dróg, kanalizacji, wodociągów, ochrony przyrody, edukacji czy bezpieczeństwa). Władze samorządowe ocenią celowość takiego projektu i po akceptacji wniosku będą zawierać z wnioskodawcami umowę o wykonanie inicjatywy lokalnej, w której mieszkańcy zobowiążą się np. do pracy, a samorząd – do wsparcia ich dotacją.