Zmiany wynikają z uchwalonej 12 lutego 2010 r. przez Sejm [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=343664]nowelizacji ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw. Jej tekst został opublikowany w DzU nr 40, poz. 229[/link]. Wśród wprowadzonych zmian najważniejsze dotyczą treści art. 8. Przepis ten określa, komu przysługują świadczenia z pomocy społecznej, odwołując się przede wszystkim do kryterium dochodowego.
Precyzuje, jakie miesięczne przychody należy przy jego obliczaniu uwzględnić, oraz wymienia te, których przy dokonywaniu tej operacji nie bierze się pod uwagę. W przepisach art. 8 ustawy o pomocy społecznej określono również sposób dokumentowania osiąganych przychodów przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, w tym pozarolniczą.
[srodtytul]Bez danin publicznych...[/srodtytul]
Jak wynika z treści art. 8 ust. 1 pkt 1 i 2, prawo do świadczeń z pomocy społecznej – z zastrzeżeniem art. 40, 41, 53a, 78 i 91 – przysługuje osobie samotnie gospodarującej, której miesięczny dochód ustalany na potrzeby pomocy społecznej nie przekracza 477 zł. Rodzinie zaś może zostać przyznane świadczenie, jeśli dochód na osobę w niej nie przekracza 351 zł miesięcznie.
Świadczenie może zostać również przyznane rodzinie, której dochód nie przekracza sumy kwot kryterium dochodowego na osobę w rodzinie (art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy).