Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: II OSK 2896/12) potwierdził, że radny-adwokat, przyjmując pełnomocnictwo procesowe od spółki komunalnej, narusza zakaz z art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (usg) i traci mandat.
Argumenty stron
Zgodnie z art. 24f usg radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat. Nie mogą też zarządzać taką działalnością ani być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.
– Treść tego przepisu należy rozumieć szeroko – mówi Marek Chojnowski, adwokat reprezentujący wojewodę zachodniopomorskiego. – Dotyczy to zarówno pojęcia „działalność gospodarcza", jak i „pełnomocnictwo" – wyjaśnia.
W ocenie wojewody pod pojęciem działalności gospodarczej rozumieć należy nie tylko bezpośrednie jej wykonywanie, ale także reprezentowanie podmiotu prowadzącego taką działalność na zewnątrz.
– Na przykład w postępowaniu sądowym w sprawach związanych z funkcjonowaniem tego podmiotu w obrocie prawnym – wskazuje mec. Chojnowski.