- W urzędzie gminy pracuje siostra żony nowego wójta, która zajmuje się obsługą rady gminy. Czy zmiana wójta może spowodować utratę przez nią stanowiska?
Nie.
Zgodnie z art. 33 ust. 3 i 5 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) kierownikiem urzędu gminy jest wójt (burmistrz, prezydent miasta), który wykonuje uprawnienia zwierzchnika służbowego w stosunku do pracowników urzędu oraz kierowników gminnych jednostek organizacyjnych. Od obecnej kadencji rady gminy stosuje się także art. 21a u.s.g., zgodnie z którym przewodniczący rady gminy w związku z realizacją swoich obowiązków może wydawać polecenia służbowe pracownikom urzędu gminy wykonującym zadania organizacyjne, prawne oraz inne zadania związane z funkcjonowaniem rady gminy, komisji i radnych. W tym przypadku przewodniczący wykonuje uprawnienia zwierzchnika służbowego w stosunku do wskazanych wyżej pracowników.
Czytaj także: Urzędnicy: podległość służbowa między bliskimi niedozwolona
W art. 26 ustawy o pracownikach samorządowych (dalej u.p.s.) zawarto zakaz podległości służbowej między osobami bliskimi. Polega on jednak tylko na tym, że małżonkowie oraz osoby pozostające ze sobą w stosunku pokrewieństwa do II stopnia włącznie lub powinowactwa I stopnia oraz w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli nie mogą być zatrudnieni u pracodawcy samorządowego (np. w urzędzie gminy), jeżeli powstałby między tymi osobami stosunek bezpośredniej podległości służbowej. Zakaz ten odnosi się zarówno do stosunków pracy, które miałyby zostać dopiero zawarte, jak i do już istniejących zatrudnień (por. wyrok Sądu Najwyższego z 7 sierpnia 2001 r., sygn. I PKN 578/00, OSNP 2002/4/91).