Obniżenie pracownikowi kategorii zaszeregowania nie wymaga wypowiedzenia zmieniającego, jeżeli nie powoduje obniżki wynagrodzenia – stwierdził [b]Sąd Najwyższy w uchwale z 12 marca 1981 r. (V PZP 4/80)[/b]. Zmienia się jednak podstawa prawna dla wynagrodzenia (zamiast rozporządzeń z 2005 r. regulamin wynagradzania i rozporządzenie z 18 marca 2009 r.), i dlatego zasadne byłoby przedstawienie nowych rozwiązań pracownikom, np. w trybie porozumienia.

Nowe regulaminy wynagradzania, które muszą obejmować wszystkie stanowiska w danej jednostce, muszą zostać wdrożone do indywidualnych stosunków pracy. Może to nastąpić w trybie porozumień lub wypowiedzeń zmieniających. Postanowienia regulaminu korzystniejsze od dotychczasowych warunków umowy o pracę z mocy prawa wpływają bezpośrednio na indywidualne stosunki pracy, po prostu je zastępując.

Natomiast jeśli są mniej korzystne, to konieczne jest wypowiedzenie pracownikom dotychczasowych warunków umowy o pracę (art. 77[sup]2[/sup] § 5 oraz art. 241[sup]13[/sup] k.p.).

[i]Małgorzata Terlikowska, radca prezesa Rady Ministrów w Departamencie Prawnym w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów[/i]