Sprzedaż jest umową odpłatną i wzajemną, w której sprzedawca zobowiązuje się przenieść własność rzeczy i wydać rzecz kupującemu, a ten ostatni zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić ustaloną przez strony cenę. Umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
[srodtytul]Grunt, budynek, lokal[/srodtytul]
Nieruchomością budynkową są budynki trwale z gruntem związane lub ich części, pod warunkiem że na podstawie przepisów prawa stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Tak będzie np. w sytuacji budynku postawionego na gruncie oddanym przez gminę w użytkowanie wieczyste. Grunt stanowi bowiem własność gminy, ale znajdujące się na nim budynki są własnością użytkownika wieczystego. Natomiast warunek trwałego związania z gruntem jest spełniony wówczas, gdy budynek nie może zostać od gruntu odłączony bez uszkodzenia jego konstrukcji. W konsekwencji wszelkiego rodzaju wiaty, altany czy kioski są przez ustawodawcę traktowane jako rzeczy ruchome.
Nieruchomością lokalową mogą być natomiast mieszkania i pomieszczenia użytkowe, które można wykorzystać np. na sklep czy zakład usługowy. Odrębna własność lokalu powstaje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego i wpisu w księdze wieczystej założonej dla wyodrębnionego lokalu.
Natomiast grunt wraz z częściami składowymi, z wyłączeniem budynków i lokali stanowiących od gruntu odrębny przedmiot własności, jest nieruchomością gruntową (art. 4 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=43AA92FD38CF65BE136A833DDF8BEC6F?id=175872]ustawy o gospodarce nieruchomościami[/link], dalej – u.g.n.).