[srodtytul]Surowe wymagania[/srodtytul]
Pełnienie funkcji rodziny zastępczej może zostać powierzone zarówno małżonkom, jak i osobie niepozostającej w takim związku. Art. 73 ustawy wymaga jednak, aby kandydaci spełniali określone w ustawie warunki. Po pierwsze powinni dawać rękojmię należytego wykonywania zadań rodziny zastępczej. Po drugie powinni stale zamieszkiwać na terytorium Polski. Po trzecie muszą korzystać z pełni praw publicznych i po czwarte nie mogą być pozbawieni władzy rodzicielskiej. Te cztery warunki są najważniejsze, ale spełniać trzeba również i dodatkowe, które gwarantują odpowiednie warunki sprawowania opieki nad powierzonymi dziećmi.
Kandydaci na rodziny zastępcze muszą cieszyć się dobrym zdrowiem. Powinno to zostać stwierdzone zaświadczeniem lekarskim. Powinni mieć odpowiednie warunki lokalowe oraz stałe źródło utrzymania. Nie mogą zalegać z płatnością alimentów i innych zobowiązań na rzecz osób najbliższych. Warunkiem ostatnim jest uzyskanie pozytywnej opinii ośrodka pomocy społecznej.
[srodtytul]Tylko jedna funkcja[/srodtytul]
Decydując się na prowadzenie zawodowej rodziny zastępczej, należy postanowić, jakiego typu ma to być rodzina (wielodzietna, specjalistyczna czy o charakterze pogotowia ratunkowego). Ustawa o pomocy społecznej w art. 73 ust. 2 stanowi bowiem, że nie można łączyć pełnienia różnych funkcji rodziny zastępczej. Wyjątek od tej zasady zawiera art. 74 ust. 9, który zezwala na możliwość prowadzenia rodziny spokrewnionej z dzieckiem i jednocześnie rodziny zawodowej.
[b]Aby założyć rodzinę zawodową, należy odbyć stosowne szkolenie oraz uzyskać zaświadczenie kwalifikacyjne.[/b] Art. 75 ust. 1 pkt 1 ustawy o pomocy społecznej wymaga ponadto uzyskania pozytywnej opinii ośrodka pomocy społecznej, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kandydata. Zaświadczenie wydaje się po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego.