Przesądza o tym art. 39[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3DA01A21384DFA39BF6DCE52F3E08F33?id=292862] ustawy o pracownikach samorządowych[/link] – uważa Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Przepis ten przewiduje, że pracodawca samorządowy określi w regulaminie wynagradzania wymagania kwalifikacyjne oraz szczegółowe warunki wynagradzania, przyznawania premii, nagród i dodatków.
Samorządowcy wyrażają jednak wątpliwości, czy wynika z tego bezwzględny nakaz określenia wymagań kwalifikacyjnych oraz warunków płacy wyłącznie w regulaminie wynagradzania, czy też dopuszczalne jest uregulowanie tych kwestii w zbiorowym układzie pracy. Konieczność wypowiadania dotychczasowych układów zbiorowych pracy w celu zastosowania do nich regulaminów wynagradzania zakwestionował również rzecznik praw obywatelskich. Jego zdaniem przepisy ustawy o pracownikach samorządowych nie nakładają obowiązku wypowiedzenia dotychczasowych układów zbiorowych.
Występując w tej sprawie do szefa Kancelarii Prezesa RM, rzecznik zwrócił uwagę, że choć ustawa o pracownikach samorządowych jest aktem normatywnym równorzędnym z kodeksem pracy, a jako pragmatyka pracownicza może zawierać odmienne regulacje, to właśnie k.p. jest podstawowym aktem w dziedzinie prawa pracy. Regulaminy wynagradzania dotyczą jedynie wynagradzania za pracę i ewentualnie innych świadczeń związanych z pracą. Układ zbiorowy pracy może mieć zaś szerszy zakres.
Departament Prawny Kancelarii Prezesa RM zajął jednak zdecydowane stanowisko, że w stosunku do pracowników samorządowych obowiązują wyłącznie regulaminy wynagradzania. Dotychczasowe układy zbiorowe powinny zostać wypowiedziane w celu zaproponowania nowych warunków wynagradzania. Wobec jednoznacznego brzmienia art. 39 nie było potrzeby wprowadzania odrębnego nakazu ich wypowiadania. Regulaminy wynagradzania są więc obligatoryjne. Nie można ich też traktować jak regulaminów wynagradzania przewidzianych w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9554DCE8E977DAFF9D6DB3D40FBDA1BB?id=76037]kodeksie pracy[/link].
Regulowanie stosunków pracy w sposób odmienny od powszechnego prawa pracy jest typowe dla pragmatyk urzędniczych. Na żadnym etapie szerokich konsultacji projektu ustawy, m.in. z wojewodami i marszałkami województw, ze środowiskiem samorządowym oraz ze związkami zawodowymi, nie podnoszono problemu układów zbiorowych.