[b]Nie[/b]. Art. 10a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=199FA8CC0DD89658489EDEEA70AEC107?id=75516]ustawy o strażach gminnych[/link] stanowi, że straż w celu realizacji ustawowych zadań może przetwarzać dane osobowe z wyłączeniem danych (szczególnie chronionych) ujawniających pochodzenie rasowe lub etniczne, poglądy polityczne, przekonania religijne lub filozoficzne, przynależność wyznaniową, partyjną lub związkową, jak również danych o stanie zdrowia, kodzie genetycznym, nałogach lub życiu seksualnym.
Powyższe dane (oprócz ww. danych szczególnie chronionych) mogą być przetwarzane bez wiedzy i zgody osoby, której dotyczą. Uzyskane mogą zostać:
- w wyniku wykonywania czynności podejmowanych w postępowaniu w sprawach o wykroczenia,
- z rejestru, ewidencji i zbiorów, do których straż posiada dostęp na podstawie odrębnych przepisów.
Wizerunek osób zatrzymywanych w celu doprowadzenia do izby wytrzeźwień może prowadzić do ujawnienia ich pochodzenia rasowego lub etnicznego, jak również w niektórych przypadkach danych o ich stanie zdrowia czy nałogach. Dlatego uznać należy, że przetwarzanie takich danych przez straż miejską może nastąpić jedynie za wiedzą i zgodą tych osób.