Wójt, burmistrz, prezydent miasta mogą w celu usprawnienia kierowania gminą przybrać sobie do pomocy zastępcę albo zastępców. W zależności od wielkości jednostki samorządu terytorialnego przepisy ustawy określają maksymalną ich liczbę. I tak, w gminie liczącej do 20 tys. mieszkańców zastępca może być tylko jeden. W jednostkach największych, liczących powyżej 200 tys. mieszkańców, maksymalnie może być czterech zastępców (art. 26a ust. 2 pkt 1 – 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C76E769755209B03E3E7E30123E20193?id=163433]ustawy o samorządzie gminnym[/link]).
Dokładną ich liczbę określa wójt, wydając zarządzenie.
W przypadku gdy określona w nim liczba zastępców jest większa niż jeden, należy w tym akcie wskazać imiennie pierwszego zastępcę i kolejnych.
[srodtytul]Przemijające przeszkody[/srodtytul]
Zastępca nie posiada żadnych własnych zadań ani kompetencji. Wszystkie, jakie mogą się wiązać z tym stanowiskiem, pochodzą od wójta. Zgodnie bowiem z art. 33 ust. 4 wójt może powierzyć prowadzenie określonych spraw gminy w swoim imieniu zastępcy. Natomiast stosownie do art. 39 ust. 2 wójt może upoważnić swoich zastępców do wydawania decyzji w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej.