Prace społecznie użyteczne organizują gminy w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, a także w organizacjach lub instytucjach statutowo zajmujących się pomocą charytatywną lub na rzecz społeczności lokalnej.
Osoby bezrobotne bez prawa do zasiłku są do ich wykonywania kierowane przez starostę. Zasady organizowania tych prac określają przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B57CBC386E92392711B89BB45BBC998C?id=269029]ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.)[/link].
[srodtytul]Ustawowe kryteria[/srodtytul]
Jak wynika z treści art. 73a ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (dalej – ustawa o promocji), do wykonywania prac społecznie użytecznych bezrobotnego może skierować starosta. Aby to było możliwe, konieczne jest spełnienie określonych warunków.
Po pierwsze niezbędny jest wniosek gminy w tej sprawie. Po drugie sam bezrobotny musi spełniać ustawowe kryteria. Mianowicie [b]tego rodzaju aktywność przeznaczona jest dla osób pozostających bez pracy, które nie mają prawa do zasiłku i korzystają ze świadczeń pomocy społecznej.[/b]