Katastrofy przyrodnicze dotykają Polskę coraz częściej. W niektórych regionach kraju powodzie występują niemalże co roku. Powoduje to konieczność podjęcia przedsięwzięć przeciwdziałających i minimalizujących ujemne skutki takich zdarzeń.
Nie zawsze jednak zniszczeń da się uniknąć. Dlatego konieczne jest podejmowanie działań zmierzających do szybkiego i skutecznego ich usuwania. Służą temu szczególne regulacje prawne.
[srodtytul]Konieczne rozporządzenie[/srodtytul]
Na pierwszym miejscu wymienić trzeba [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=CB225D09B39C3042A577C4FEA3BE10D4?id=162285]ustawę z 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (DzU nr 84, poz. 906)[/link]. Jej przepisy stosuje się nie tylko do zniszczeń wywołanych powodziami. Ale też w takich, które są efektem wiatru, osunięć ziemi, a także innych żywiołów przyrody.
Dodatkowym warunkiem jej stosowania jest konieczność określenia przez prezesa Rady Ministrów – w drodze rozporządzenia – gmin lub miejscowości, na których terenie stosuje się te szczególne przepisy.