W tej kwestii należy się odwołać do przepisów kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z treścią art. 207 pkt 2 k.s.h. formalną podstawą rozwiązania spółki jest uchwała wspólników. Dla swej ważności powinna być ona stwierdzona protokołem sporządzonym w formie aktu notarialnego.
Jak wynika z treści art. 18 ust. 2 pkt 9 ustawy o samorządzie gminnym, do kompetencji rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych przekraczających zakres zwykłego zarządu. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o gospodarce komunalnej organ stanowiący posiada kompetencję do określenia sposobu prowadzenia i formy gospodarki komunalnej.
Z brzmienia tych przepisów nie należy jednak wnioskować, że rada gminy ma kompetencję do podjęcia uchwały w sprawie rozwiązania jednoosobowej gminnej spółki z o.o. Decyzję w tej sprawie podejmuje wójt. Organ wykonawczy gminy pełni bowiem funkcję zgromadzenia wspólników (walnego zgromadzenia wspólników) w jednoosobowych spółkach prawa handlowego utworzonych przez te jednostki samorządu terytorialnego. Wynika to z treści art. 12 ust. 4 ustawy o gospodarce komunalnej.
W konsekwencji, mając na względzie treść art. 270 pkt 2 k.s.h., art. 18 ust. 2 pkt 9 ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 12 ust. 4 ustawy o gospodarce komunalnej, stwierdzić należy, że do rady gminy należy zajęcie stanowiska w sprawie likwidacji tej spółki, jednak decyzję podejmuje wójt, z zachowaniem formy przewidzianej przez przepisy prawa. Stanowisko takie potwierdza rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody mazowieckiego z 28 maja 2010 r. (LEX. I. 0911/21/10).
[i]Podstawa prawna: