Z ustawy wynika, komu przysługuje opieka

Czy podejmując uchwałę określającą szczegółowe warunki przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz szczegółowe warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, może określić w niej krąg podmiotów uprawnionych do korzystania z takich usług?

Publikacja: 02.07.2010 03:30

Z ustawy wynika, komu przysługuje opieka

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Lokaj klok Krzysztof Lokaj

[b]Nie.[/b] O tym, komu usługi opiekuńcze mogą być świadczone, przesądza treść art. 50 ust. 1 i 2 ustawy o pomocy społecznej. Zgodnie z jego treścią świadczeniami tego rodzaju można objąć w szczególności osoby samotne, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób, oraz takie, które pomocy wymagają z innych przyczyn, a rodzina nie jest w stanie im jej zapewnić.

Ponadto jak podkreślił WSA we Wrocławiu w wyroku z 8 lutego 2006 r., norma kompetencyjna zawarta w art. 50 ust. 6 ustawy o pomocy społecznej powinna być interpretowana w sposób ścisły uwzględniający językowe dyrektywy wykładni prawa.

W ramach tak wytyczonego upoważnienia rady mieści się wyłącznie kompetencja do wskazania przesłanek, których spełnienie zapewni korzystanie z usług opiekuńczych, przesłanek kształtujących cenę za usługę, przesłanek warunkujących częściowe lub całkowite zwolnienie od opłat za usługi oraz ustalenie porządku pobierania opłat za usługę opiekuńczą (IV SA/Wr 637/04).

Tym samym sąd uznał, że przepis ten nie może być podstawą do określenia przez radę w uchwale kręgu uprawnionych do korzystania z pomocy.

[i]Podstawa prawna

– art. 50 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=866B912B275CA6E23CF3304062181143?id=328904]ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 175, poz. 1362 ze zm.)[/link][/i]

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr