Aby zapewnić zachowanie zasady neutralności, powinno jej przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25 stycznia 2019 r., sygn. I FSK 1820/16.
Czytaj także: Obrót mieniem komunalnym z VAT
Wniosek o interpretację...
Gmina wystąpiła o wydanie interpretacji w zakresie podatku VAT. We wniosku wskazała, że w latach 2013 -2014 realizowała inwestycję polegającą na dostosowaniu terenów strefy przemysłowej do potrzeb inwestorów zewnętrznych. Strefa składa się z nieruchomości gruntowych położonych w obrębie miasta, które zostały w pełni uzbrojone i przygotowane każdorazowo pod lokalizację nowych inwestycji przemysłowych. Przedmiotowe nieruchomości przeznaczone są do sprzedaży na rzecz potencjalnych inwestorów.
W związku z przygotowaniem i realizacją inwestycji gmina poniosła szereg wydatków, od przygotowania map i dokumentacji projektowej, po wydatki na wykonanie kanalizacji deszczowej i sanitarnej oraz sieci wodociągowej. Po zakończeniu inwestycji elementy infrastruktury zostały przekazane na stan gminnego zakładu budżetowego, wykonującego w ramach gminy zadania z zakresu dostarczania wody i odprowadzenia ścieków z terenu inwestycji, na podstawie zawieranych umów cywilnoprawnych.
... i stanowisko gminy
Gmina zapytała, czy przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki związane z inwestycją. Sama stanęła na stanowisku, że takie prawo jej przysługuje. Argumentowała, że poniesione wydatki mają bezpośredni związek z wykonywanymi przez gminę czynnościami opodatkowanymi VAT w postaci sprzedaży terenów inwestycyjnych, która to sprzedaż – w przypadku braku poniesienia tych wydatków – byłaby zasadniczo niemożliwa lub bardzo utrudniona. Ponadto, gdyby nie zamiar sprzedaży terenów inwestycyjnych na rzecz inwestorów, gmina najprawdopodobniej nie podjęłaby się realizacji inwestycji.