Ograniczenia powiatów w tworzeniu spółek

Tylko gminy i województwa mogą zakładać spółki prowadzące działalność gospodarczą poza sferą użyteczności publicznej i do nich przystępować

Publikacja: 12.11.2010 02:05

Rada powiatu w Tomaszowie Mazowieckim podjęła uchwałę w sprawie likwidacji zakładu budżetowego Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Borki. Jednocześnie postanowiła, że zamiast niego utworzona zostanie spółka z ograniczona odpowiedzialnością. Uchwała ta trafiła w trybie nadzorczym do wojewody łódzkiego, który stwierdził jej nieważność.

[srodtytul]Akcyjna albo z o.o.[/srodtytul]

Wątpliwości organu nadzoru wzbudziły przede wszystkim zapisy uchwały rady mówiące o tym, że powołana zamiast zakładu spółka z o.o. będzie prowadzić działalność szkoleniową oraz świadczyć ponadregionalne usługi w zakresie sportu i turystyki.

Wojewoda nie kwestionował uprawnień powiatu do powołania spółki. Uprawnienie takie wynika zarówno z art. 6 ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym, który dopuszcza tworzenie przez powiat jednostek organizacyjnych, jak i z art. 9 ustawy o gospodarce komunalnej, który zezwala na przykład powiatom tworzyć spółki akcyjne i z ograniczoną odpowiedzialnością.

Organ nadzoru zwrócił jednak uwagę, że działalność, którą utworzona przez powiat spółka ma prowadzić, wykracza poza obszar zadań o charakterze użyteczności publicznej. A tylko w celu wykonywania takich zadań powiat może prowadzić działalność gospodarczą (art. 6 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym).

Wojewoda uznał zatem, że utworzenie przez powiat spółki z o.o., która ma prowadzić działalność gospodarczą poza sferą użyteczności publicznej, jest niedopuszczalne. Takie stanowisko wynika również z art. 10 ustawy o gospodarce komunalnej, który prawo do tworzenia spółek prawa handlowego poza sferą użyteczności publicznej przyznaje jedynie gminom i województwom.

[srodtytul]Usługi dla mieszkańców[/srodtytul]

Prowadzenie działalności szkoleniowej oraz świadczenie usług wypoczynkowych nie należą do zadań własnych powiatu. Nie zostały one bowiem uwzględnione w art. 4 ustawy o samorządzie powiatowym. Zadania te nie zostały również przekazane powiatowi do wykonywania na podstawie ustaw odrębnych.

Jednocześnie nie można ich zaliczyć do działalności gospodarczej o charakterze użyteczności publicznej. Jak bowiem wynika z treści art. 1 ust. 2 ustawy o gospodarce komunalnej, przymiot użyteczności publicznej mają te zadania, których celem jest bieżące i nieprzerwane zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych. Zdaniem wojewody łódzkiego świadczenie usług w zakresie wypoczynku i turystyki nie wykazuje elementów koniecznych do uznania takiej działalności za wykonywanie zadań o charakterze użyteczności publicznej. Zwłaszcza jeżeli mają one być świadczone ponadregionalnie, a nie tylko na rzecz mieszkańców powiatu (rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody łódzkiego z 2 listopada 2010 r., PNK.I-0911/413/2010).

[ramka]

[b]Wojewoda łódzki przypomina[/b]

Aby możliwe było utworzenie spółki prawa handlowego przez powiat, muszą zostać spełnione – łącznie – trzy warunki. Po pierwsze jej utworzenie musi nastąpić tylko i wyłącznie w celu wykonywania zadań własnych powiatu lub zadań tej jednostce zleconych. Po drugie zadania te muszą mieć charakter użyteczności publicznej. Po trzecie działanie spółki powinno być ograniczone do obszaru powiatu, a przynajmniej na tym terenie powinno mieć dominujący charakter. Te same warunki muszą zostać spełnione, aby powiat mógł przystąpić do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjnej.[/ramka]

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autora

[mail=m.cyrankiewicz@rp.pl]m.cyrankiewicz@rp.pl[/mail][/i]

Rada powiatu w Tomaszowie Mazowieckim podjęła uchwałę w sprawie likwidacji zakładu budżetowego Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Borki. Jednocześnie postanowiła, że zamiast niego utworzona zostanie spółka z ograniczona odpowiedzialnością. Uchwała ta trafiła w trybie nadzorczym do wojewody łódzkiego, który stwierdził jej nieważność.

[srodtytul]Akcyjna albo z o.o.[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne